World Cup USA ’94

Eskiden PC için yapılmış futbol oyunları çok sıkıcı olurdu. Kalite olarak hepsi birbirinin aynısı olan bu futbol oyunları arasında öne çıkan sadece Sensible Soccer oldu. Ama aradan uzun zaman geçtikten sonra da olsa Sensible’ın yukarıda yalnız olmadığını gösteren bir oyun çıktı karşıma.

Oyunumuz Amerika’da yapılmış 94 dünya kupasını konu alıyor. Elle tutulur bir futbol oyunu olarak sadece Sensible’ı bildiğimden onunla karşılaştırmam gerekirse kontroller ve gerçekçilik açısından Sensible’ın önüne geçmiş bir oyun World Cup. Ama menülerin karışıklığı sizi biraz zorlayabilir. Çünkü menü seçimlerinde hiçbir yazı kullanılmamış ve her şey resimlerle anlatılmaya çalışılmış.

Oyuna başladığımızda dünya kupası, dostluk maçı, antrenman, ayarlar, oyuna devam etme gibi seçenekler karşımıza çıkıyor. Dünya kupası seçeneğinde takımımızı seçerek kupaya başlıyoruz. Burada istediğimiz kadar oyuncuyla oynayabiliriz, çünkü oyunda iki kişinin de klavyeden oynamasına olanak sağlanmış. Omuz omuza duran köpekler bize dostluk maçını anlatıyor. Burada da seçtiğimiz takımlarla tek bir maç yapabiliyoruz. Defter tutan köpek resmi ise bize kayıtlı oyuna devam etmemize olanak sağlıyor. Ayrıca buradaki başka bir seçenekle de takımlar üzerinde değişiklikler yapabiliyoruz. Soru işareti tutan köpek resmi ise bize oyun ayarları kısmının orası olduğunu bildiriyor. Buradan oyunun tuşlarını değiştirebilir ve diğer tüm ayarlarla oynayabilirsiniz.

Oyunun tuşları ayarlar bölümünden değiştirilebilse de benim yaptığım ayarlamalarla da oyunu kolayca oynayabilirsiniz. Öncelikle oyunun menülerindeki seçimlerde yön tuşlarını ve seçim yapmak için de Tab tuşunu kullanıyorsunuz bunlar değiştirilemiyor. Maç içinde ise ilk oyuncu kontrolleri şöyle : O,K,L,Ş ile adamımızı yönlendiriyor, A tuşuyla şut çekebiliyor ve rakibin ayağına kayabiliyoruz. S tuşu ise pas atmamıza ve rakibi engellememize yarıyor. İkinci oyuncu tuşları ise numpad ile insert ve delete tuşları.

Oyun oldukça kaliteli olmasına rağmen oyunda hiç ses yok. Ne bir müzik ne de bir ses efektine rastlayamıyoruz. Bu sanırım oyundaki en büyük eksik. Elimdeki versiyonunda oyunun boyutundan kısmak amacıyla da sesler kaldırılmış olabilir. Grafik olarak oldukça başarılı.

Oyunda ayrıntılara oldukça önem verilmiş. Şutlarınızda kalecilerin uçarak topu çelmeleri oldukça gerçekçi. Bu arada şutlar da bir o kadar gerçekçi. Sert faullerde kart görebiliyor ve sakat oyuncularınızı değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ayrıca antrenman kısmına da zaman ayırmanızı öneririm. Özellikle penaltı bölümü şimdiki futbol oyunlarından bile daha eğlenceli.

Sonuç olarak bir çok özelliğiyle en az bu zamanın futbol oyunları kadar gelişmiş bir oyun. Hiç tavsiye etmediğim kadar şiddetle bu oyunu tavsiye ediyor ve hepinize iyi oyunlar diliyorum…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.