Super Hang-On

İşte yeni bir Amiga oyunuyla karşınızdayız. Oyunumuz çok eğlenceli arcade tarzında bir oyun. Aslında bu oyun gibi aynı özellikleri taşıyan pek çok bilgisayar oyunu var. Super Hang-on motorsiklet yarışı konulu bir oyun. Çok sayıda bölümü ve eğlenceli yapısıyla insanı bilgisayarın başına çiviliyor.

Oyunun genelinde pek çok seçenek kullanıcının tercihine bırakılmış. Mesela oyuna ilk girdiğimizde karşımıza 2 seçenekli bir menü çıkıyor. Üstteki seçenek “zaman sınırlaması”, altta ise kaç saniye ile yarışa başlayacağımız. Yani 30 saniyeyi seçersek yarışa başladığımızda zamanımız 30’dan geriye doğru saymaya başlıyor. Bittiğinde ise oyunda bitiyor. Bu tür oyunlarda olduğu üzere yine yarış sırasında belli yerlerde Check-pointlerden geçiyoruz. Bu sayede zamanımızı arttırıp oyuna daha fazla devam etme şansına sahip oluyoruz. Super Hang-on’da da rakiplerimiz bizlerle yarışmak yerine önümüze geçip bize engel olmaya ve yavaşlatmaya çalışıyorlar.

Oyuna başlamadan önce güzel bir motorsiklet resmi bizi karşılıyor. Bu resim ve arka planda çalan güzel müziği biraz beklememiz gerek. Çünkü oyun bu arada yükleniyor. Yani biraz sabır. Daha sonra karşımıza çıkan bir başka menüde default olarak gelen mouse ile oynama seçeneği seçili. Bu seçeneği “C” tuşuna basıp klavyeye çeviriyoruz. Artık yön tuşlarıyla yarışı oynayabiliriz. Bir yukardaki seçenekle de tuşların hassaslığını ayarlıyoruz. Bu seçenekte low, mid, high yani düşük, orta ve yüksek olmak üzere 3 adet kısım var. Bunlar istediğimizi seçip bir sonraki ekrana geçiyoruz. Bir sonraki ekranda karşımıza bir dünya haritası çıkıyor. Bu haritada dört adet seçim bölgesi göreceğiz. Bunlar Beginner (Başlangıç düzeyi – 6 bölüm), Junior (Genç – 10 bölüm), Senior (Usta – 14 bölüm) ve Expert (Uzman – 18 bölüm). Deneyimimize bağlı olarak bu seçeneklerden bir tanesini seçip oyuna başlıyoruz.

Oyunla ilgili söylenecek son sözleri şöyle toparlayayım. Oyunda yer yer mouse’umuzu “sağ” tuşuyla birlikte kullanıyoruz. Menülerdeki seçimlerde klavyenizin etkisiz kaldığı yerlerde bilin ki mouseunuzla ve mouseunuzun sağ tuşuyla seçim yapacaksınız. Başlangıçta sınırsız zamanı seçerseniz oyunun tüm bölümlerini dilediğiniz kadar oynayabilirsiniz. Oyun çok güzel müziklere sahip ama sizi sıkarsa yine oyuna başlamadan önce müzik seçiminin yapıldığı ekranda tamamen kapatabilirsiniz. Hepinize keyifli yarışlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.