4D Sports : Boxing

Boks şu zamanlarda bilgisayar oyunu severlerin pek tuttuğu bir spor olmadığından sanırım, bu sıralar pek boks oyunu göremiyoruz piyasada. Ama 10-15 sene önce bu böyle değildi. İstemediğiniz kadar birbirinden farklı boks oyunu vardı piyasada. Şimdi bunlar arasında hatırı sayılır bir yere sahip olduğunu düşündüğüm 4D Sports serisinini boks oyunu var karşınızda.

Yazının başında belirteyim ki, resimlerine bakıp da “ne biçim bir oyun, köşeli köşeli adamlar var” falan demeyin. Oyunun diğer yönleri bu kötü yönünü kapatacak düzeyde. Bu yüzden siz yazıya devam edin ve sonunda da oyunu indirin.

Oyunda bir boksörle en alttan kariyerimize başlıyoruz ve üzerimizdeki rakiplerle maçlar yaparak hem para kazanıyor, hem kendimizi geliştiriyor hem de giderek bulunduğumuz sikletin en üstüne çıkmaya çalışıyoruz. Rakipler zorlaştıkça yendiğimizde kazandığımız para da artıyor. Bu paralar ne işe yarıyor diye düşünüyorsanız, tek işlevi yüksek skorların bulunduğu tablo elinizdeki paraya göre sıralanıyor. Arkadaşlarınızla, kardeşinizle ve bilimum bu oyunu oynama potansiyeli bulunan yakınlarınızla bu tablo sayesinde ezeli rekabete girebiliyorsunuz.

Sizlere oyunları tanıtan incelemeler yazmamızın en büyük nedeni oyunları ilk oynayışınızda bizim çektiğimiz zorlukları çekmenizi engelleyerek hemen oyundan zevk almaya başlamanızı sağlamak. Oyunlarda karşınıza çıkan bu sorunlardan en büyüğü oyunun hangi tuşlarla oynandığını bulmakta çektiğiniz zorluklar oluyor. Bu çoğu zaman sizin oyundan soğumanıza bile neden olabiliyor. Ama bu basit dos oyunlarının yapımının bile aylar aldığını unutmadan oynamanızda fayda var. Farklı bir açıdan baktığınızda bu oyunların tamamının aslında kendine göre zevkli bir tarafı olduğunu anlayacaksınız. Sanırım konu biraz dağıldı. Size oyunun tuşlarından bahsedecektim. Oyunda karakterinizi Numpad tuşlarıyla yönetebiliyorsunuz ama biraz farklı bir kontrol sistemi var. Tuşlar işlevlerini rakibin konumlarına göre kazanıyorlar. Yani üst ok tuşu sizi rakibe doğru götürüyor, aşağı ok ise rakipten uzaklaştırıyor. Sağ ve sol tuşları ise rakibe göre sağa ve sola gitmenizi sağlıyor. Rakibe vurmak için Enter’a basılı tutarak aynı numpad tuşlarını kullanabilirsiniz. Enter ile birlikte Numpad deki 7,8,9 tuşları üst yumruk; 4,5,6 tuşları normal vuruş; 1,2,3 tuşları ise aşağı yumruk vurmanızı sağlıyor. 3 round sonunda rakibinizi knock out ederek ya da puanla maçları kazanmaya çalışıyorsunuz.

Başta da söylediğim gibi oyunda grafiklere, ya da sadece karakterlerin görünüşlerine pek dikkat edilmemiş. Bu nedenle karakterler karşımıza köşeli olarak çıkıyorlar. Ancak bunun dışında karakterlerin yumruk atmaları ve yumruk yediklerinde verdikleri tepkiler oldukça gerçekçi yapılmış. Sesler de oldukça başarılı. Yumruk attığınızda veya yediğinizde gelen seslerden bunu daha kolay anlayabiliyorsunuz. Tabii bu dediklerim DOSBox kullandığınız takdirde geçerli. Zaten bu zamanda DOSBox kullanmadan hiçbir dos oyununu oynayamıyorsunuz nerdeyse.

Sonuç olarak türünde gördüğüm en zevkli oyunlardan biri. Özellikle kariyer yaptığınızda sizi uzun bir süre başında tutabilecek bir oyun. Oynamadıysanız deneyin. Farkını anlayacaksınız. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.