Vikings

Evet şimdi gene Amiga’cıların ve eski bilgisayar oyuncularının bildiği bir oyunla karşınızdayım. Bu oyun benim gerçekten çok sevdiğim bir strateji oyunudur. Oyunun isminin yanına bir madalya koysak yeridir o kadarını size rahatlıkla söyleyebilirim. Şimdi oyunumuzda Viking akıncıları gemiyle bir İngiliz sahiline çıkıyor orada bir bölgeyi istila edip yerleşiyor ve oyunumuz başlıyor. Oyunda İngiltere ve İrlanda üzerinde sahip olabileceğimiz bölgeler var. Oyunumuz kısaca bir kutu oyunu gibi ama daha keyifli. Her bölgede çeşitli ürünler çıkabiliyor. Bu ürünler I: Iron yani demir. T: Timber yani kereste , S: Silver / gümüş, G: Gold / altın. F: Food , yemek ve son olarak S: Stone yani taş. Altın ve demir dağlık arazilerde çıkıyor. Ve bir maden kapısı şeklinde gösteriliyor. Bu madenin üstünde ki sayı her sırada kaç adet verildiğini size gösteriyor.

Oyunda her bölgeye savunma amaçlı düzenek kurulabiliyor. İlk başta çit ve tahta bir kule ile başlayan bu savunma düzeni geliştire geliştire büyük surlarla çevrili bir şehre dönüşebiliyor. Uniteleri paramıza göre alabiliyoruz. Her bölgeye ister kale olsun olmasın adam koyabiliyoruz. Daha doğrusu her bölgeden asker sağlayabiliyoruz. Oyunda gerekli görülen stratejik arazilerle başlayıp her sıra ordunuz ve ana şehrinizdeki kuvvete takviye yapabilirsiniz. Sonuçta altın madeni dışında vergidenden kazanabiliyorsunuz. Mesela sevdiğiniz bir bölgeye her sıra 1 – 2 asker alırsanız 5 sıra sonra 10 askerlik bir kuvvet oluşacaktır. Eğer o bölge saldırıya uğramazsa bir süre zarfından sonra kendi kendini koruyabilecektir. Böylece ordunuzu oradan oraya koşturarak yormayacaksınız.

Oyunda birkaç orduya sahip olabilirsiniz önemli olan ordu sayısı değil ordu içinde ki askerlerdir. Bir arazide savaşırken çekinmeniz gerekecek tek şey askerlerinizin dinanizminin ve moralinin seviyesidir. Onun dışında bölgelerde defans veya saldırı kolaylıkları sağlayan ekstralar yok. Savaş olduğunda sizin ordunuz solda veya sağda listeleniyor, rakip orduda yanınızda listeleniyor. Askerlerin çeşitlerine göre sayısı yazılıyor ve en aşağıda ki savaş metre’de kimin kazandığını renklerden anlayabiliyoruz. Asker sayısı azken burada yorumlanacak birşey yok ama 30 okçu 30 mızraklı asker 30 silahşör diye gittiğinde ve sayı 100ü aştığında okçu veya mızraklı askerlerinizin tamamen ortadan kaldırılması yada silahşör piyadelerinizin yok edilmesi çekilip çekilmeyeceğinizi size göstermektedir.

Savunma düzeneği kurulmuş bölgeleri ele geçirmek içinde mancınıklar ve okçular olmazsa olmazlar. Bunun dışında bölgelerinize çeşitli ziraai katkılar yapabileceğiniz gibi limanda inşaa edebiliyorsunuz. Böylelikle geçişleriniz kolaylaşıyor ve askerlerinizi taşıyabiliyorsunuz.

Gerçekten keyifli bir strateji, sizin de keyif alacağınıza eminim nerede olursanız olun, işte, ofiste 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.