Populous

Populous, 15. yüzyıl Latincesinden gelen bir kelime. Population veya populasyondan da çıkarabileceğiniz gibi aşağı yukarı yoğun nüfus anlamına gelmektedir. Tabi bu adı duyunca oyunun ne tür olacağı konusunda bir tahmin yapmak zor oluyor. Amiga da tanıştığım bu oyunu oynadıkça oynadım ve bir nevi bağımlısı oldum.

Populous bir Tanrı’cılık oyunu. Oyunda bir mitolojik tanrıyı oynuyoruz ve halkımızı geliştirerek rakip tanrının halkını cezalandırarak egemenlik kurmaya çalışıyoruz. Oyun gerçekten keyifli ve küçük insanları yönlendirmenin keyfi apayrı. Birde Tanrı’sal güçlerimiz işin içine girince tadına doyum olmuyor. Kendi köylerimizi kutsarken rakip halkı doğduğuna pişman edebiliyoruz. Bir nevi burnundan getiriyoruz.

Onlar mutlu mutlu yaşarken kazara yıldırımla, hortumlar ve türevi doğal felaketlerle karşılaşırken buna bir anlam veremeyip kendi Tanrı’larına da küsebiliyorlar tabi. 🙂

Özellikle ilerleyen aşamalarda kendi halkımızdan kahramanlar çıkarıp savaşlarda üstünlük sağlayabiliyoruz. Zaten iki tarafında Tanrı’sal güçleri denk olduğu için oyunun gidişatını halklar ve seviyeleride belirliyor bir nevi.

Oyunu netten veya yerel ağ bağlantısından arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. (Ah yani kapışabilirsiniz.) Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim, çok zevkli bir oyun. İyi eğlenceler, unutmadan bu oyunu işyerinde filan yüklemeyin, evinizde oynayın. Sonra bana gelen senin yüzünden çalışamadık kaç gün türünden postalarla karşılaşmak istemiyorum : )

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.