Turrican 2

Platform oyunları Amiga’nın vazgeçilmez oyun türlerindendir. Eski Amiga kullanıcılarına sorduğunuzda size Amiga ile özdeşleşmiş bir çok platform oyununu bir çırpıda sayar. Ama bu oyunların arasında belirli özellikleriyle diğerlerinden biraz daha öne çıkanlar vardır. Robocop, Batman, Chuck Rock ya da Kid Chaos bunlardan öne çıkanlar arasındadır.

Size şimdi tanıtacağım oyunda yukarıdaki saydıklarım gibi bir adım önde olan bir platform oyunu. Oyunumuzun adı Turricane 2. Oyunda eli silahlı bir kahramanı yönetiyoruz. Hem atlıyor zıplıyoruz hem de önümüze çıkan ilginç yaratıkları öldürüyoruz. Yine gerçek olmayan bir platformdayız. Üzerimize gelen yaratıkları açıklayacak olursam: Mesela bir tanesi Robocoptaki düşman olan robota benziyor. Bir başkası yine bir filmde gördüğüm ama adını hatırlayamadığım demirden örümceklere benziyor. Bunlar gibi çok çeşit ve ilginç düşmanlar çıkıyor karşımıza.

Aslında bana göre oyunun en önemli özelliklerinden birisi her bölümde farklı bir şarkının karşımıza çıkması. Hem de öyle baştan savma şarkılar değil bunlar. Gerçekten çok güzel yapılmış ve insanı sürükleyen şarkılar. Zaten Amiga ve Commodore 64 oyunlarının müziklerinin çok güzel olduklarını yazılarımda da sık sık yazıyorum. Bu parçalar eşliğinde oyunu oynamak çok keyifli.

Turrican’ın Amiga’daki şöhreti o kadar çok ses getirmişti ki oyun PC için bile yapıldı. İşin ilginç tarafı PC versiyonu ile Amiga versiyonu arasında grafiksel açıdan hiçbir fark yoktu. Normal şartlarda hepimiz PC versiyonunun daha iyi grafiklere sahip olduğunu düşünürüz. Ama Amiga bu oyun için grafik özelliğini o kadar zorlamış ki neredeyse PC oyunları kalitesinde bir grafik yakalamış. Bu bakımdan PC versiyonu ve Amiga versiyonu grafik olarak birbirlerinin aynısı. Keşke PC versiyonundaki şarkılarda Amiga versiyonundaki kadar güzel olsaydı.

Oyunun kontrolleri oldukça basit.Yön tuşlarını kullanarak karakterimizi hareket ettiriyoruz. Control tuşuyla ateş edip, spacebar tuşuyla da bir anda ekrandaki tüm düşmanlarımızdan kurtulabiliyoruz. Yalnız bunu bir bölümde yalnızca üç defa yapabiliyoruz. O yüzden başınız gerçekten sıkışmadığı sürece bu işlemi yapmamanızda fayda var. Çünkü bazen oyun gerçekten çok zorlaşıyor. Bütün yaratıklar bir anda üzerinize gelebiliyorlar. Ayrca bölüm içinde yer yer çeşitli bonuslar alıyoruz. Bunlar alınca bazen sağlımız düzeliyor bazen de fazladan bir hak sahibi olabiliyoruz. Hepinize iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.