Destruction Derby

Nedense televizyonda izlediğimiz araba yarışlarında olan kazalar pek çok kişinin hoşuna gider. Hatta sadece olası kazaları görmek için bu yarışları izleyenler vardır. Eğer sizde bu kazalardan ve araba parçalanmalarından keyif alıyorsanız bu oyun tam size göre demektir.

Oyunumuzun adı Destruction Derby. Oyunun çıkışı CD-Rom sürücülerinin yavaş yavaş bilgisayar kasalarındaki yerlerini almaya başladıkları zamana tekabül ediyor. Bunu neden söylediğimi sorabilirsiniz? Bu oyunu ilk defa arkadaşımda gördüğüm zaman kendisi yeni almış olduğu CD-Rom’a bir cd takıp bu oyunu çalıştırmıştı ve o zaman kimse de CD-Rom yoktu. Neyse dediğim gibi oyunumuz tamamıyla vurma, çarpma ve parçalama üzerine kurulmuş bir oyun. Konu itibariyle gerçeklikle alakası olmayan bir oyun türü. Oyuna ilk girdiğimizde karşımıza çıkan menüden oyunu kendimize göre konfigüre edebiliyoruz. En soldaki seçenekte aracımızı seçiyoruz. Seçtiğimiz araca göre profesyonel mi yoksa amatör olarak mı oyunu oynayacağımızı da belirliyoruz. Çünkü bazı araçlar profesyonel bazıları ise amatör. Soldan ikinci seçenekte ise yarışacağımız pisti seçiyoruz. Burada karşımıza 5 adet pist çıkıyor. Hepsi de birbirinden zorlu pistler. Soldan üçüncü seçenekte yarış tipini seçiyoruz. Burada da karşımıza dört adet seçenek çıkıyor. Bunlar “Wrecking Racing”, “Stock Car Racing”, Destruction Derby” ve “Time Trials”. Burada en zevkli olan seçenek tabi ki “Destruction Derby”.

Destruction Derby seçeneğinde yaklaşık 250 metrekare yarıçaplı yuvarlak bir alan içinde startın verilmesiyle yaklaşık 20 araç birbirlerine giriyorlar. Buradaki amaç aracımız tamamıyla parçalanıp bozulmadan diğer araçları parçalayarak puan toplamak. En çok puanı vurduğumuz aracı kendi ekseni etrafında 360 derece döndürünce alıyoruz. Aracımız bozulduğunda bölüm de bitiyor. Burada herkes tek ve herkesin amacı birbirini parçalamak.

Wrecking Racing’de yine parçalama esas alınarak pist üzerinde yarış yapıyoruz. Yine bozulan ve parçalanan araçlar yarışı ter ediyor. Stock Car Racing bildiğimiz araba yarışı kıvamında. Time Trials’da ise tek başımıza pistte zamana karşı yarışıyoruz. Yaptığımız iyi zamanlar sonrasında da adımızı yazıp gururla high score tablosuna kaydediyoruz.. Ayrıca yukarıda bahsettiğim bütün bu bölümlerde tek yarış, şampiyona, multi-player ve düello olmak üzere yarışabiliyoruz.. Burada düellonunda çok heyacanlı geçtiğini söylemeliyim. Düelloda sadece tek bir rakibe karşı yarışıyorsunuz ve birbirinizi parçalamaya çalışıyorsunuz.

Destruction Derby’nin kontrolleri çok kolay. A-Z tuşlarıyla ileri ve geri, Ö-Ç tuşlarıyla da sağ ve sola gidiyoruz. F1 ve F2 tuşlarıyla da kamera görüntüsünü ayarlıyoruz. Oyunun sesleri çok iyi değil ama oyunu oynarken seslerin de fazla bir önemi kalmıyor. Oyunda kullanılan araçlar bu oyuna özgü araçlar. Bu yüzden de “gerçek hayatta bu araçlar olsaydı motor sesleri herhalde böyle olurdu” diyebiliriz. Velhasıl Destruction Derby tam eğlencelik bir oyun. Yukarıda da dediğim gibi eğer araba kazalarına ve parçalanmalarına özel bir ilgi duyuyorsanız bu oyun tam size göre. Şasiniz sağlam, gözünüz yolda olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.