Train – Escape to Normandy

Savaşı ya da daha da özele inersek 2. Dünya Savaşı’nı konu alan yeni bir oyun var karşınızda. Ama oyunun diğer benzerlerinden farkı; savaş, strateji ve simulasyon türlerinin hepsini içinde barındırıyor olması.

Oyunumuzu çalıştırdıktan sonra 2 ye basarak bize en uygun ekranı seçiyor ve 8 e basarak oyuna giriyoruz. Fire tuşu Enter ama bazen kullanılamayabilir. Bunun için oyuna tekrar girmeniz gerekiyor.

Oyunumuz bır kaçış oyunu adından da anlayabileceğimiz gibi. Bu kaçış için ödüç aldığımız bir treni kullanacağız. Metz istasyonundan Riviera’ya gitmek için kullanabileceğimiz 3 yol var. Oyuna başlayınca ilk çatışmadan sonra seçtiğimiz zorluk derecesine göre bu yollardan birini kullanıyoruz. Kolayı seçersek en kısa olanı, zoru seçersek en uzun olanını kullanıyoruz. Yani sırayla hepsini oynarsak tamamen farklı ortamlarda oyunu oynamış oluyoruz. Oyunun dikkat etmeniz gereken tarafı da saat. Her istasyona belli bir saatte ulaşmanız gerekiyor. Bunu başaramazsanız oyunun sonuna ulaşamadan hava aydınlanıyor ve yakalanıyorsunuz. Her istasyona veya köprüye yaklaşırken uyarı alıyoruz ve tam yerinde durmamız gerekiyor. Durduğumuz yerlerde bazen gemilere karşı, bazende bize ateş eden adamlara karşı savaşıyoruz. Ayrıca trenle giderken de saldırıya uğrayabiliyoruz. 1,2,3,4 tuşlarıyla ekranlar arasında geçiş yaparak bu saldırıları da savuşturmamız gerekiyor. Aksi takdirde trenimiz fazla hasar alırsa oyun bizim için bitiyor.

Oyunu oynarken sanırım takılacağınız en önemli nokta treni hareket ettirmek olacak. Ama bu da oldukça basit. Size kısaca anlatmaya çalışacağım. Trenin içinde kontrol ettiğimiz 6 yer ve bize yardımcı olacak 3 gösterge var. Kolları Enter+Yukarı veya aşağı yön tuşlarıyla değiştiriyoruz. Sol üstteki kol bir nevi gaz, alttaki kapaklı yer kazanımız, sağındaki yer fren, bir sonraki kol reverser yani ileri veya geri gitmemizi sağlıyor, daha sağdaki gaz pedalına benzer şey ise buhar boşaltmamızı sağlıyor. En sağdaki ise kornamız. Herhangi bir işlevi yok sadece eğlence amaçlı. Makinayı hareket ettirmek için önce freni bırakıyoruz daha sonra ise sol üstteki gazı kendimize çekiyoruz. Durmak için de bu işlemin tam tersini yapıyoruz. Geri gitmek için aynı işlemi reverser ı çekip yapıyoruz. Burda göstergelere dikkat etmemiz gerekiyor. PSI ya da TEMP yazan göstergeler düştüğünde kazana kömür atmalı, yükseldiklerinde ise kazandaki fazla buharı boşaltmalıyız. Sürekli bir denge halini sağlamamız gerekiyor. Aslında çok da zor değil. Bunu oyunu oynarken daha iyi anlayacaksınız.

Sonuç olarak 2. Dünya Savaşı’nı farklı bir açıdan bize gösteren bir oyun. Kesinlikle deneyin. Şimdi bile benzerine rastlamak güç. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.