Blues Brothers

Efendim hepinizin duyduğu bir gruptur sanırım Blues Brothers. Cazcı kardeşler olarak da bilinirler. Hatta birkaç tane filmleri bile vardır. İşte oyunumuz bu filmlerin başarısı nedeniyle yapılmış ve Blues Brothers beyaz perdeden sonra bilgisayar ekranlarına da giriş yapmış.

Oyun kolay oynanışa sahip bir platform oyunu. Ama yanlış anlamayın sadece oynanışı kolay. Biraz zaman geçirdikten ve bölüm atladıktan sonra oldukça zorlaşıyor ve bizi çoğu kez sinirlendirse de hırsımıza yenik düşüyor ve oyuna tekrar başlıyoruz. Dediğim gibi basit bir oynanışı var. Yön tuşları hareket etmek ve zıplamaya, Space tuşu da nesneleri elimize alıp fırlatmaya yarıyor. Bunun dışında Space e basılı tutup yön tuşlarını kullanmak kimi yerlerde işimize yarıyabilecek bir kombinasyon.

Oyunun konusuna gelirsek. Malum bir müzik grubunun elemanlarıyız ve konser vermemiz gerekiyor. Ama bunun için çeşitli aletlere ihtiyacımız var. Oyunda bulunan 5 bölümiçinde bu aletleri toplamalı ve konserimizi vermeliyiz. Her bölümde tek bir alet gizli. Hem bu aleti bulmalı hem de ölmeden bölümün sonuna ulaşarak bayrağa dokunmalıyız. Zaten gerekli nesneyi almadan bayrağa gidersek yukarıda bu nesne yaanıp sönmeye başlıyor. Oyunda oldukça serbestiz. Oyunun sonuna ulaşsak da aynı şekilde ilk başına kadar geri dönebiliyoruz. Gereken nesneyi bulmak için her yeri didik didik etmeliyiz. Aradığımız nesneler ilk bölümde gitar, ikinci bölümde bir mikrofonken, son bölümde ise bir kontrata dönüüşüyor. Sanırım vereceğimiz konserin kontratı. Ama dediğim gibi bunları bulmak sandığınız kadar kolay olamayacak.

Oyunda 5 bölüm olduğunu söylemiştim. Birbirinden oldukça farklı bölümler. Zaten ilk bölüme başlarken gördüğünüz resimdeki binaların herbiri bir bölüm. İlk bölüm markette geçerken, ikinci bölüm bir fabrikada geçiyor. Bir bölümü ise tamamen yüzerek tamamlıyoruz. Sanırım atık suların içinde yüüzüyoruz. Son bölümde ise bir inşaattayız. En zoru da burası zaten. Hem geniş bir bölüm hem de labirent gibi. Çıkışı bulmak sizi oldukça zorlayacak.

Oyunda seçebileceğimiz iki adet karakter mevcut. Bunlar ilk bakışta fiziki özellikleri nedeniyle Lorel ve Hardy’e benzeselerde değiller. Bunlar Elwood ve Jack. Söylemekte fayda var fiziki özelliklerinin herhangi getirisi ya da götürüsü yok. Ama oyunda çeşitlilik açısından güzel olmuş. Ayrıca oyunda 2 kişi aynı anda da oynayabiliyor ki bu da oldukça eğlenceli oluyor. Tek ekranda oynarken bazen bir oyuncu ekrandan çıksa da diğer oyunlardan farklı bir 2 oyunculu oynanış bize oyunun ne kadar özgün olduğunu gösteriyor. Hemen yanınıza birini bulup bu seçeneği de deneyin.

Oyunumuz grafik açıdan ne iyi ne kötü. Ama ortalamanın üzerinde. Sesler konusunda birşey diyemeyeceğim çünkü yoklar. Ama oyun boyunca çalan ve her bölümde değişen Blues Brothers şarkıları bizi motive etmek konusunda işe yarıyor. Hatta oynarken DOSBox kullandığınız takdirde duyacağınız kaliteli müzikler sizi oldukça etkileyecek. Diğer türlü PC Speakerdan gelen tek kanal ses oldukça basit kalıyor ve kafa şişirmekten ileri gidemiyor.

Giriş, gelişmeden sonra sonuca gelirsek oynamaya değer eğlenceli bir klasik. Eski günleri anmanın alternatif bir yolu. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.