Supaplex

Çoğunuzun yakından tanıdığı bir oyun var karşınızda. Yine eskilerden. Puzzle, strategy ve action unsurlarını tek bir oyunda birleştirmeyi başarmış eğlenceli bir oyun.

Oyunda bilgisayarın içinde bulunan virüs veya ona benzer bir canlıyı yönetiyoruz. Kırmızı bir top şeklinde yalnız bu arkadaşımız. Adı da Murphy. Amacımız her bölümde bizden istenen sayıda atomu toplayarak çıkış noktasına ulaşmak. Oyun bilgisayarın içinde geçtiğinden çevremizdeki diğer nesnelerde ortama uygun olarak tasarlanmış. Bilgisayar chiplerinin arasında dolaşıyoruz, atomları topluyoruz, patlayan disketlerden kaçıyoruz. Zaten oyunda bulunan nesneler “Cast” bölümünde tek tek tanıtılmışlar. Atomları toplarken biraz zorlanacağız tabi. Her bölümün başında planınızı iyi yapmazsanız ya köşeye sıkışıyorsunuz ya da üzerinize düşen taşla patlıyorsunuz. Her bölümde istenen sayıda atomu toplayıp “E” ile gösterilen çıkışa gidebilirseniz sonraki bölüm açılıyor. Oyunda bu şekilde 111 tane bölüm var. Hepside iyi derecede yeteneğinizi ve zekanızı kullanmanızı gerektiriyor.

Oyunu yön tuşlarıyla oynuyorsunuz. Sadece menü ekranındaki seçimlerde Mouse u kullanıyorsunuz. Yön tuşlarının yanında bir kare yanınızdaki nesneleri almak için space tuşunu kullanabilirsiniz. Ayrıca bu tuşu ileriki bölümlerde aldığınız patlayıcı disketleri bırakmakta da kullanacaksınız.

Oyunda sürekli çalan müzik bazen sıkıcı gelse de çoğu zaman bizi oyuna ısındırma yönünde olumlu etki yapıyor. Grafikler alışılmış dos grafikleri ama ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuçta güzel bir klasik. Bu tür oyunlar Boulder Dash ile başlamış olsada Supaplex bu oyunlara değişik bir yorum getirmeyi başarmış. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.