Mortal Kombat

Dövüş oyunu deyince akla gelen ilk oyunlardandır. Zamanında atari salonlarının vazgeçilmezlerinden olsa da zamanla bilgisayarların yaygınlaşmasıyla evlerimize kadar girdi. Filmleriyle de ünü tavana vuran ölümcül dövüşün ilk oyunu var şimdi karşınızda.

Her ne kadar bilmeyen olmasa da oyundan ve konusunda biraz bahsedelim. Oyun uzun aralıklarla tekrarlanan ve bir adada yapılan dövüş turnuvasını konu alıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden turnuvaya katılan dövüşçüler yeteneklerini kullanarak turnuvada ilerlemeye ve hayatta kalmaya çalışıyorlar. Oyunda Tsang-Tsung’ın başını çektiği kötülerle, Raiden’ın liderliğindeki iyiler birbirleriyle dövüşüyorlar. Bu bahsettiklerin filmden alıntılar olsa da oyunun da bundan farklı olduğunu sanmıyorum. Yalnız oyunda istediğimiz karakteri seçerek iyi-kötü karışık rakiplerle karşılaşıyor ve turnuvayı kazanmaya çalışıyoruz.

Oyun serinin ilk oyunu olduğundan seçebileceğimiz 7 karakter bulunuyor. Zaten bu karakterlerde sonraki oyunlarda da ana karakterler olma özelliklerini korudular. Bildiğiniz üzere her karakterin kendine özgü dövüş stilleri ve hareketleri var. Doğru kombinasyonları kullanarak karakterlerinize değişik hareketler yaptırabilirsiniz. Ancak her karakterde bu tuş kombinasyonları da değişiyor. Size bu konuda yardım etmek isterdim ama pek bilgili olduğumu söyleyemem. Oyunun dosyaları arasındaki README dosyası size az da olsa yardımcı olabilir. Yapımcılar kolaylık olsun diye bazı kombinasyonlara bu dosyada yer vermişler. Eğer karakterlerin özel hareketleri konusunda bilginiz varsa diğer oyun severlere yardım amacıyla forumumuzda oyuna dair bir konu açarak bilgilerinizi onlarla paylaşabilirsiniz.

Oyunun grafikleri oldukça başarılı. Zaten sahip olduğu üne kavuşmasını sağlayan ayrıntılardan biri de bu sanırım. Ayrıca oyunda her karakter özel hareketini yaparken kendine özgü bir ses çıkarıyor. Ya da bir söz söylüyor da diyebiliriz. Oyunun çalışması için gerekli olan DOSBox programını kullanıyorsanız zaten bu sesleri duyacaksınız. Oyunu DOSBox da daha iyi oynamak için biraz hızlandırmanız gerekebilir. CTRL+F12 tuşlarını kullanarak oyunu kendinize göre biraz daha hızlandırabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce SETUP.EXE dosyasını çalıştırarak tuşları istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. İyi bir ayarlamayla iki kişi aynı klavyeden kolaylıkla oynayabilirsiniz.

Sonuç olarak kendi türündeki oyunlar için ilham kaynağı diyebileceğimiz en başarılı dövüş oyunlarından birisi. Eski günleri anmak için indirip oynamaya değer. Hepinize iyi oyunlar…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.