Ski Jump Deluxe

Daha önce yapılmamış, türünde ilk olan oyunları sevmişimdir her zaman. İster abandonware ister freeware olsun her türde böyle oyunlar sürekli yapılıyor. Oyunumuz da böyle türünde pek görülmemiş bir oyun.

Ski Jump olayını çoğu kez kış olimpiyatlarında görmüşsünüzdür. Önce uzun bir rampadan aşağıya kayılır. Sonra yarışçı rampanın ucundan kendini fırlatır. Havada yere paralel bir şekilde uçar ve pistin en uzağına ayakları üzerinde düşmeye çalışır.

Oyunumuzda bu sporu konu alıyor. Yarışacağımız oldukça fazla sayıda ülke ve onların pistleri var. Her pist kendine özgü ve değişik yüksekliklere sahip. Örneğin Avustralya 240 metrelik bir piste sahipken, İngiltere’nin pisti 50 metrelik. Pistlerin uzunluklarına göre kırılan rekorlar da değişiyor.

Oynanışa gelirsek, oyunumuz Mouse ile oynanıyor. Mouse’un tuşlarından birine basarak rampadan kendimizi aşağıya bırakıyoruz. Rampanın sonuna kadar hızlandıktan sonra rampa bitmeden mouse’un iki tuşuna birden basarak kendimizi rampadan fırlatıyoruz. İki tuşa da basmamız gerekiyor çünkü ancak böyle uzağa atlayabiliyoruz. Tecrübelerin bana bunu gösterdi. Ancak burada zamanlama çok önemli. Uca ne kadar yakın atlarsanız o kadar uzağa düşüyorsunuz. Atladıktan sonra havada mouse’umuzu aşağı yukarı oynatarak adamımızın duruşunu değiştirebiliyorsunuz. Belki olumlu bir etkisi vardır ama ben yavaşlamaktan başka bişi yapamadım bu hareketlerle. Bir süre öylece havada süzüldükten sonra yere değmeden Mouse tuşlarına bir kez daha basmalıyız. Bu adamımızın ayaklarını yere koymasını sağlıyor. Burada da zamanlamayı iyi yapmalıyız yoksa adamımız yere yuvarlanıyor ve düşük puan alıyoruz. Eğer havada uçarken altınızdan mavi bir çizgi geçtiyse sevinebilirsiniz. Çünkü o çizgi daha önceki rekoru gösteriyor. Artık siz de bir rekortmensiniz.

Oyunda her rampayı pratik yaparak deneyebileceğiniz gibi dünya kupasına başlayarak diğer rakiplerle de yarışabilirsiniz. İster arkadaşlarınızla ister bilgisayara karşı oynayabilirsiniz.

Değişik bir spor dalını bilgisayarımıza taşıyan bu oyun, kalitesi tartışılmadan sadece konusu nedeniyle bile oynanabilir. Hepinize iyi eğlenceler…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.