Lotus

Bu oyun için herhangi bir tanıtma yazısı yazmaya gerek var mı bilmiyorum. 386’lılar zamanından beri bilgisayar dünyasının ne çok bilinen ve aranan yarış oyunu.

Bilindiği üzere oyunumuz sadece Lotus araçların yer aldığı bir yarış oyunu. Oyunu çalıştırdığımızda karşımızda geniş kapsamlı bir menü görüyoruz. Burada oyuncu sayısını, vites ayarlarını, yarış türünü (zamana karşı ya da şampiyona usulü), klavye ve ses ayarlarını yapabileceğimiz seçenekleri görebiliyoruz. Ses ayarlarından Sound Blaster’ı seçerseniz oyunu müzikle de oynayabiliyorsunuz ama maalesef oyunda ses efektleri yok. Ayarlarımızı yaptıktan sonra oyuna başlıyoruz.

Sonraki ekranda eğer sesi açmışsak bir radyo geliyor karşımıza. Bu radyodan da yarış boyunca çalacak midi türündeki parçamızı seçiyoruz. Daha sonra araba seçim ekranı geliyor karşımıza. Buradan da Esprit S4, Elan SE ve M200 arasından birini seçiyoruz, benim favorim tabii ki Esprit, ve oynayacağımız yerin resmini gördükten sonra oyunumuz başlıyor.

İlk başlardaki yollarda zorlanmasak da bölümleri geçtikçe hem rakipler zorlaşıyor hem de turlar uzadığından benzin sıkıntısı çekiyoruz. Benzini Checkpoint’ten sonra sağdaki tabelalardan sonra başlayan şeritte durarak alabiliyoruz. Böylece oyuna hafiften pitstop özelliği de dahil edilmiş.

Oyun nedense Windows 95’ten beri hiçbir windows sürümünde çalışmıyor. Ancak DOSBox yine imdadımıza yetişiyor. Hafif bir hız ayarından sonra oyunu müzikleriyle birlikte sorunsuz bir şekilde oynayabiliyoruz.

Zamanının en popüler oyunlarından olan ve televizyonlarda bile oynatılmasıyla bu popülaritesini defalarca katlayan Lotus bilgisayar ekranlarına geri dönmeye hazır. Hepinize iyi oyunlar…

3 yorum

  1. Hayatımda oynadığım ilk oyun&bilgisayar oyunu. yıl 95-96.. 🙂 insan o günlere gidince özlüyor kötü oluyor ya. Windows95 i dos modunda açardık. disket sürücüsüne girer öyle çalıştırırdık. ne günlerdi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.