One on One

Şimdiye kadar bu isimle nerdeyse her platformda bir oyun yapıldı. Çoğunu oynadım diyebilirim. Bunlar arasında bende büyük bir şaşkınlık yaratan ve beni kendine bağlayan sadece bu oyun çıktı.

Bilindiği üzere One on One da 2 basketçi teke tek maç yapıyorlar. Genelde zamanın ünlü isimleri yer alıyor bu oyunlarda. Oyunumuzda ise Michael Jordan ile Larry Bird’ü karşı karşıya getirmişler. Her ne kadar denk oyuncular olmasalar da bu oyunda birbirlerine karşı oynuyorlar.

Oyun gerek grafik, gerek oynanabilirlik, gerekse kapsam açısından oldukça başarılı. Oyunda teke tek maçtan başka smaç ve üçlük yarışmaları da yer alıyor. Özellikle smaç yarışması oldukça eğlenceli. Oyun yön tuşları ve INSERT tuşuyla oynanıyor. Bir nevi action tuşu bu tuş. Her hareketi onunla yapıyoruz. Teke tek maçlarda şut için, üçlük yarışmasında topu almak ve fırlatmak için, smaç yarışmasında ise hareketimizi yapmak için kullanıyoruz. Sanırım oyunun bu üç bölümünden de ayrı ayrı bahsetsek iyi olacak.

Teke tek maç bildiğimiz gibi. İçerden atışlar birlik, dışardan atışlar ikilik sayılıyor. Ayarlamamıza göre 11 de veya daha yüksek bir sayıda oyun bitiyor. Yalnız oyunda adam geçmek oldukça zor. Eğer üzerine giderseniz topu sizden kolayca çalabiliyor. INSERT tuşu potadan uzaktaysak atış için, yakınındaysak turnike veya smaç için kullanılıyor.

Üçlük yarışında istersek ısınma yapabilir, istersek hemen yarışmaya başlayabiliriz. Top atacağımız beş nokta var. Her birinde de beş top bulunuyor. Topların bulunduğu yerin sol tarafına gelerek top alabiliyoruz. Bulunduğumuz bölümdeki 5 top bitince uzun bir düdük çalıyor ve diğer noktaya geçmemiz gerekiyor. Bir dakika içinde en fazla sayıyı atmak için çalışıyoruz.

Smaç yarışması ise bence oyunun en eğlenceli bölümü. Bu bölümde ister ısınabilir, ister yarışmaya katılabilir, istersek de “Follow The Leader” kısmını seçerek rakibimizin yaptığı hareketleri yapmaya çalışabiliriz. Smaç yarışmasına başlamadan önce yapacağımız hareketi seçiyoruz. Nerdeyse bilinen tüm hareketler var ve hepsi birbirinden zorlu. Seçtiğimiz harekete göre smaca başlayacağımız yerde değişiyor. Potanın sağından mı, solundan mı yoksa karşısından mı geleceğimizi yaptığımız harekete göre bilmemiz gerekiyor. Bunu pratik yaparak zamanla öğrenebilirsiniz. Hareketimizi INSERT tuşuna basılı tutarak yapıyoruz ama tuşu bırakacağımız zamanlamayı da iyi yapmamız gerekiyor yoksa oyuncumuz dengesini kaybederek düşüyor.

Oyunumuz böyle. İşin içinde Electronic Arts olunca ortaya gerçekten güzel şeyler çıkıyor. En az son NBA oyunlarındaki kadar zevk alacağınıza eminim. Şiddetle tavsiye ediyorum. Herkese iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.