Simple Sudoku

Son zamanlarda Sudoku çılgınlığı aldı başını gidiyor. Gazetelerdeki sudoku bulmacaları mı dersiniz, çarşaf çarşaf sudoku ekleri mi hatta elektronik sudoku oyuncaklarına kadar gider bu seri. Uzak doğudan gelen bu zeka oyunu kare karalamacadan çok daha fazla tutulmuş durumda.

Sudoku 9 x 9 karelere ayrılmış bir zeminde oynanan bir zeka oyunudur. Bu karelere 1’den 9’a kadar olan sayıları öyle bir yerleştiririz ki yatay ve düşey her doğrultuda bu dokuz rakam bulunsun. Bulmacanın zorluğunu da başlangıçta verilen sayılar belirler. Kabaca ne kadar az sayı verilirse çözmenin o kadar zorlaşacağı söylenebilir. Türdeşleri gibi çözebilmek için belirli teknikleri kullanmak zaruridir ve bu teknikler oyunu oynadıkça gelişir.

Simple Sudoku beraberinde 187 bulmacayla geliyor. Bu bulmacaları oyuna dahil etmek için arşiv dosyasındaki extra puzzles 1 ve 2’yi oyunun kurulduğu dizine açmak gerekli. Yoksa daha az sayıda bulmacayla yetinmek gerekiyor. Çok sayıda dil desteğine rağmen Türkçe esirgenmiş. Dilin önem taşımadığı bir oyun olduğu için dert etmeye gerek yok. Simple Sudoku’yu açtığımızda boş oyun tahtası karşımıza geliyor. Yeni bir bulmaca açıp oynamaya başlayabiliriz. Bulmacaların isimleri zorluğu ve yapısı hakkında ipucu veriyorlar. Oyunun en güzel yanlarına gelirsek, kendi bulmacalarımızı hazırlayıp kaydedebilmemiz ve yarıda kalan bulmacaları saklayabilmemiz. Bu özellikleriyle Simple Sudoku oynanabilirliğini geliştiriyor ve pek çok sudoku oyunundan sıyrılıyor. F7 – Hint ile ipucu alabilir, F11 – Solve Next Step ile takıldığımız noktada bir sayıyı bilgisayarın çıkarmasına izin verebiliriz. Options menüsünden show candidates – Ctrl+W seçeneğiyle çıkması muhtemel sayıları küçük ve sıralı olarak karelerde görebiliriz ki pek çok oyuncunun bunu kullanacağına (kendim dahil) eminim. Oyun alanının görsel büyüklüğünü ayarlamak bile mümkün.

Sudoku seven oyuncuların bulundurması ve denemesi gereken bir yapım. Bulmaca sayısının sınırlı olası dışında bahane bulamayacağımızı söyleyebilirim. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.