Kakuro

Bulmaca alanında sudoku çılgınlığı yaşandığını hepimiz biliyoruz. Sudoku’yu daha tanımadan önceki zamanlarda gazetelerin bulmaca köşelerinde bir Uzakdoğu seyyahı olduğunu bilmeden çözdüğümüz, pek popüler olmayan bir sayı bulmacası vardı. Oyun alanı karelerden oluşuyordu ve siyah üçgenlerin içinde sayılar vardı. üçgendeki sayının baktığı doğrultuda uygun rakamlar yerleştirerek toplamın siyah üçgendeki sayıya eşit olması için çabalardık. İşte çoğumuzun eskilerden tanıdığı bu oyun aslında bir Kakuro.

Oyunumuz İtalyan menşeli. Fakat ekrandaki italyan bayrağına tıklayarak İngilizceyi seçebiliyoruz. Oyun ekranı basit. Sol taraftaki klasörlere girip bulmacamızı seçiyoruz ve sağ tarafta beliriyor. Daha sonrasında 1’den 9’a kadar olan rakamları yerleştirerek çözüme ulaşmak için didiniyoruz. Sayılar yerleştiriyoruz, büyük geliyor kırpıyoruz, yetmiyor sayıları artırıyoruz vs. Oyunda belli başlı stratejiler mevcut. Ayrıca en önemli mevzu sudoku ve kare karalamaca gibi tek bir çözüme sahip olmaması. Birden fazla çözüm olabiliyor. Başlangıç için sayılar deneyerek çözüme ulaşmaya çalışmak, toplama uymadığı zamanlarda düzenlemeler yapıp çözümü tekrar denemek şeklinde gitse de Kakuro’ya has stratejileri keşfetmek geç olmuyor.

Bulmaca oyunlarına sevdalı olanlar ve Uzakdoğu zeka oyunlarına bayılanların beğenisine sunulan bir yapım. Zeka-bulmaca oyunları arşivinize katmanızı tavsiye ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.