Settlers

Blue Byte’ı tanımamı sağlayan bir strateji/simulasyonla karşınızdayım bu sefer de. Grafikler biraz daha farklı ve eski tipte olsa serinin en zevkli 2 oyunundan biri Settlers. Tonton jeolog amcasıyla, semirmiş domuzlarıyla, korkusuz savaşçılarıyla capcanlı bir kasaba. Gene çiftlik, değirmen ve fırın tarzı üçgenler kuruyoruz, gene 3 oduncuya 1 ormancı gibi verimlilik formülleri geliştiriyoruz.

Savaşçılarımız yorgun ama gururlu, keşfedilip hükmedilecek alan çok geniş, gerçekten geniş. Oyunu hiç duymamış olanlar için kısaca Settlers bir krallık simulasyonu, öyle ki tüm üretim ve ekonominin kurulduktan sonra kendi kendine işlediği ve sizinde sadece seyredip keyfini çıkardığınız bir oyun. Mesela bir oduncu yapıyoruz, sonra bir marangozhane. Hammallarımız oduncunun kestikleri kütükleri marangoza götürüyor, marangozda kereste üretiyor. Balıkçı balık tutuyor, madencilerimize giden balıklar, madencilerimizi besleyip güçlendiriyor ve madencimizde işine dört elle sarılıp bolca maden çıkartıyor.

Rakip prenslikleri her yenişimizde, bölüm sonunda bir şifre alıyoruz ve o şifre ile sonraki bölümden başlama şansımız oluyor. Grafikler çizgifilm vari, fantastik bir krallık havası hakim binalara ve karakterlere. Eğlenceli ve kesinlikle oynanmalı…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.