Monkey Island

Monkey Island, ismini macera türünü oynamayanlara bile duyurmuş bir oyundur. Zaten serisi 4 oyunla ve her bir oyunu birbirinden popüler olunca aksinin olması imkansız. Her ne kadar en sonuncusunu beğenmediysem de, gayet güzel bir seridir. Hele Monkey Island 3: The Curse of Monkey Island ile seri zirveye çıkmıştır.

Bir macera oyununu bu kadar sevilen, adına hayran klüpleri açtıran olgu nedir? Bunu oyunu oynamayıp merak eden birçok insan olduğuna eminim. Aslında Monkey Island macera oyunlarında bir felsefi akımdır, genelde matrak, neşeli, suratınızda tebessümlere yol açan, çocuksu havasını hiç kaybetmemiş bir oyundur. Baş kahramanımız Guybrush Threepwood, gençliğinden beri ciddiye alınacak bir korsan olmak için çabalar durur. Kandırılır, dolandırılır, zaman zaman dalga geçilir. Başını olmadık durumlara olmadık şapşallıklarla sokar. Mesela basmayın yazılan düğmeye basan bir karakter gibi. Sonra da kurtulmaya çalışır. Karayiplere geldiğinden beri başında her seferinde ayrı hilelere, tuzaklara başvuran bir bela vardır; Le Chuck. Bu korku duyulan korsan Elaine’e aşkını kanıtlamak için yaptığı bir seferde ölünce herkes (Elaine dahil) kurtulduk diye sevinirken hayalet mürettebatı ve gemisiyle ölümsüz bir hayalet olarak geri döner.

İlk başlarda rahatsız edici bir yabancı olarak gördüğü Guybrush ile Elanie birbirlerine aşık olunca, Le Chuck’ın ortadan kaldırması gereken bir düşman ortaya çıkar; Guybrush Threepwood. Ve böylelikle Monkey Island serisi canlılık kazanır. Seriyi bilenlere, ilk oyunu oynamalarını öneririm, böylelikle bazı karaktelerin nerden geldiğini, hikayenin en başını öğrenebilirler. Korsan olmak isteyen genç Guybrush’la beraber maceraya atılabilirler. Oyunu DOSBox ile çalıştırabiliyoruz. “F5” tuşu ile oyunu kaydetmek, yüklemek mümkün. İstenmeyen konuşmaları “escape” tuşuyla geçebilir, “boşluk” ile oyunu durdurabilirsiniz. İlk oyun olduğu için grafikler kötü, ama oynanmayacak gibi değil, ayrıca müzikler gayet keyifli kılıyor oyunu. Tanıdık melodilerin hatırlanmasına olanak sağlıyor. Gayet güzel diyaloglarda mevcut, gene espriler bildiğiniz gibi. Bu arada 3. oyunda rastladığımız atışarak duello kısmı burda da var, haritada beklerken yolunuza çıkan korsanlara ben Guybrush Threepwood öl! diye bağırınca ister istemez kılıç çekiyorlar ve hakaretler eşliğinde dövüşüyoruz, iyi hakaretleri arka arkaya sıralayan kazanıyor. Bunun için birçok korsanla duello yapıp ayrı sözcüklerle sataşmalısınız. Size verdikleri cevabı aklınızda tutun veya not edin. Tadı kaçmasın diye buraya yazmayacağım. Bu arada Guybrush bu hikayede korsan olmak için verilen 3 görevi yerine getirmeli, hazineyi bulmalı, silahşörü duelloda yenmeli ve Elaine Marley’in malikanesinden bir parça çalmalıdır. Bu görevleri yerine getirdiğinizde ise oyun ancak başlıyor, Le Chuck’ın sevgili Elaine’imizi kaçırmasıyla. Grafikler her ne kadar vasat olsada diyalog sırasında ki yakınlaşma ve karakter suratlar çok güzel tasarlanmış. Zevkli bir macera ile vakit geçirmek isteyen oyunseverler Monkey Island TM’i kaçırmayın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.