Sensible Soccer

Sensible Soccer bilgisayar tarihinin efsaneleşmiş futbol oyunlarından biridir. Adından da anlaşılabileceği gibi gerçekten de “sensible” yani “aslına uygun” olarak yapılmıştır. Bilgisayarlarla yeni tanışan ve bu oyunu oynayan arkadaşları duyar gibiyim. “Bu oyunun neresi aslına uygun?” Tabi bundan 10-12 yıl önce bu oyun ilk çıktığı zamanlarda henüz ortada ne FIFA vardı ne PRO EVOLUTION SOCCER. Onun için Sensible Soccer kendi zamanının gerçeğe en uygun yapılmış futbol oyunuydu. Oyun hakkındaki ufak tarihi bilgiden sonra dilerseniz oyun tanıtımına geçelim.

Oyuna ilk girdiğimiz zaman karşımıza oyunun dil seçimi ekranı geliyor. Buradan İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Fransızca dillerinden birini seçip bu ekranı geçiyoruz. Daha sonra karşımıza çıkan ekranda oyunun orjinalinde bulunan kullanma kılavuzunun bilmem kaçıncı satırındaki bilmem kaçıncı kelimeyi yazmamızı istiyor. Buraya bir şeyler yazıp bu ekranı da geçiyoruz. (Crack olayı yani). İşte karşımıza oyunun ana menüsü çıktı. Bu menüde sekiz değişik seçenek bulunuyor. Bunlar Options, Edit Teams, Load/Save Data, Highlights, Friendly, Cup, League ve Special.

Options seçeneğinde oyunla ilgili ayarları değiştirebiliyoruz. Edit Teams seçeneği ile varolan bir takımın adını oyuncularını değiştirip kaydedebiliyoruz. Load/Save Data ile daha önceden yarattığımız takımları ya da içinde bir kaç Türk takımının da bulunduğu bir çok Klüp takımını yükleyebiliyoruz. Highlights ile maç sırasında kaydettiğimiz gollerimizi tekrar izleyebiliyoruz, Friendly ile dostluk maçı yapabiliyoruz, Cup ile Kupa, League ile Lig ve Special seçeneği ile Dünya Kupası, Avrupa Kupası, Ülkeler Ligi ve Avrupa Şampiyonası yapabiliyoruz. Aslında bu seçenekleri açıkladıktan sonra anlatılacak fazla bir şey kalmıyor. Mutlaka oynamalısınız.

Yapımcılar oyunda hava şartlarını ve saha özelliklerini de yapmayı ihmal etmemişler. Tüm milli takım kadroları ve klüp takımlarının kadroları oyunun çıktığı zamandaki kadrolar. Yani Galatasaray’da kalede Hayrettin, geri dörtlü Falko Götz, Bülent, Yusuf, İsmail, Orta Saha Tugay, Muhammet, Hamza, Uğur ve İleride Arif ve Hakan Şükür. Teknik Direktör ise Karl-Heinz Feldkamp.

SONUÇ : Klasikleşmiş bir futbol oyunu. Gerçekçi maçlar, taktikler, skorlar, kadrolar. Daha ne olsun ki. Bir dos oyunu için olabileceğinin en iyisi denebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.