Home Alone

Oyunumuz küçükken her yayınlandığında sıkılmadan izlediğimiz Evde Tek Başına serisinin ilk filmini konu alıyor. Unutkan ailesi tatile çıkarken Kevin’ı evde unutuyor ve böylece hem macera hem de oyunumuz başlıyor.

Kevin ailesi evde yokken hırsızlara karşı evini savunmak zorunda. Bunun için evde bulunan her şeyi kullanmalıyız. Evi tuzaklarla donatmamız için tam 15 dakikamız var. Saat 9 olduğunda hırsızlar eve girecekler.

Filmde gördüğümüz tuzakların tamamı oyunda da mevcut. Kapıya takabileceğimiz bir ısıtıcı, sürekli evde dolaşan bir tarantula, yerlere koyabileceğimiz bilyeler ve küçük oyuncaklar, camdan yılbaşı süsleri bunlardan bazıları. Tabi bu tuzaklar ilk durdukları yerlerde bir işe yaramıyorlar. Üzerlerine gelince yanıp sönen nesneler alabileceğimiz nesneleri gösteriyor. Bunları F1 tuşuyla alıyoruz. Daha sonra onu kurabileceğimiz yerler ekranda sarı hedef içinde gösteriliyor. Elimizde sadece 3 nesne tutabiliyoruz. F2 tuşuyla nesneler arasında geçiş yapabiliyoruz. Bunu yapmamız gerekiyor çünkü her tuzağı koyabildiğimiz yerler farklı. Tuzağı koyabildiğimiz yere gelip F3 tuşuna basıyoruz ve tuzak kuruluyor. Eğer kurabileceğimiz yer dışında F3 tuşuna basarsak bu sefer nesneyi elimizden bırakmış oluyoruz. Bu arada bazı nesneler yerden yüksekte duruyorlar onları almak için önce Z tuşuyla zıplayın ve üzerine gelince F1 tuşuyla alın.

Eğer yanlış saymadıysam oyunda toplam 26 tuzak kurabiliyoruz. Hepsini kurmamıza gerek yok tabii ama fazla tuzağın kimseye zararı yok, kurun gitsin.

Saat 9 a geldiğinde hırsızlar eve giriyor ve gerçek oyun başlıyor. Eğer istersek N tuşuna basarak da kendimiz saati 9’a getirebiliyoruz. Yukarıda hırsızları gösteren yerde onların hangi odalarda olduğunu görebiliyoruz. Buna göre köşeye sıkışmadan hem onlardan kaçmalıyız hem de onları tuzakların üzerine çekmeliyiz. Çünkü sürekli bizi takip ediyorlar. Kurduğunuz tuzaklara dikkat edin çünkü hırsızlar eve girdiğinde siz de tuzaklara çarparak onları kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Eğer aldıysanız elinizde bir de oyuncak tüfek olacak. Bunu her iki hırsıza karşı sadece bir kere kullanabilirsiniz. Köşeye sıkıştığınızda onları yavaşlatmak için çok işe yarayacak ona göre kullanın.

Her iki hırsızda yeterli sayıda tuzağa yakalandığında etkisiz hale gelecekler ve oyunu kazanacağız. Ancak dikkat edin oyunu kaybetmemiz için onların bizi yakalaması yeterli. Onları karşı bazı avantajlarımız var. Örneğin çatı katının camından geçebildiğimiz bir ağaç ev mevcut. Hırsızlar buraya gelemiyorlar. Ayrıca evde bulunan ve bodrum katına inen küçük geçitleri de sadece biz kullanabiliyoruz.

Oyunumuz Windows XP de düzgün çalışmasa da DOSBox programıyla gayet düzgün bir şekilde oynayabilirsiniz.

Sonuçta oyun filmin havasını yakalamayı başarmış. İzlerken yaşadığınız heyecanın daha da fazlasını oynarken yaşamanız mümkün. Hepinize iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.