Doofus

Oyunumuz Doofus her ne kadar basit bir platform oyunu olarak görünse de diğerlerinden biraz farklı. Zaten oyunu güzel yapan da bu yönleri.

Oyun adını oyunda yönettiğimiz kahramanın köpeğinden alıyor. Bu oyunda sarı saçlı bir çocuğu yönetiyoruz. Ama yalnız değiliz. Yanımızda köpeğimiz Doofus da var. Sürekli peşimizde ve biz ne yaparsak onu yapıyor.

Oyun yön tuşlarıyla oynanıyor ve SPACE tuşu da ateş etmeye yarıyor. İlerlerken karşımıza çeşitli hayvanlar çıkıyor.Kuşlar, ayılar gibi. Ateş ederek bunları öldürdüğümüzde bulundukları yerde paraya benzer bir şey ortaya çıkıyor. Bunları toplamalısınız çünkü ilerde işinize yarayacak. Bölüm aralarında markete giderek kahramanımıza ek özellikler kazandırabiliyoruz bu paralarla.

Bazen bir hedef tahtasına benzeyen iç içe geçmiş dairelerle karşılaşıyoruz. Bu daireye dokunursak kısa bir bonus bölümü oynuyoruz. Burada köpeğimiz Doofus’u kontrol ediyoruz ve en kısa sürede en çok puanı toplamaya çalışıyoruz.

Dediğim gibi maceralara kahramanımız köpeğiyle birlikte atılıyor. Bu da sorumluluğumuzu 2 kat arttırıyor maalesef. Her ne kadar aynı hareketleri yapsa da bazen köpeğimiz de ölebiliyor. Bu da bizim haklarımızın gitmesine neden oluyor. Oyunu eğlenceli yapan ve benzerlerinden ayıran özelliği de bu. Karşımıza bazen bir iksir şişesi çıkıyor arada maalesef yanlışlıkla alabiliyoruz. Bu şişeyi aldığımızda kontroller tersine dönüyor. Sağa basınca sola, aşağı basınca yukarı gidiyor. Bir dahaki iksir şişesine kadar bu kontrollerle gitmek zorunda kalıyoruz.

Oyunda ilerledikçe karşımıza bayrak direkleri çıkıyor. Burada bulunan bayrakları çekerek öldüğümüzde oradan başlamamızı sağlayabiliyoruz.

Oyun DOSBox programıyla sorunsun oynanabiliyor. Hatta oyunun müziklerini ve ses efektlerini de duyabiliyorsunuz bu programla.

Uzun bir süre oyunu oynamama rağmen oyunu bir türlü bitiremediğimi hatırlıyorum. Her ne kadar platform oyunlarında başarılı olsam da bu oyun benim için bir istisna oldu. Ama zorluğu asla eğlencesinin önüne geçmiyor. İyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.