Puchi

Japonlar tarafından yapımış güzel bir oyun duruyor karşınızda. Japon Oyunları diye bir bölümümüz olmadığı için oyunu Freeware bölümüne koymak zorunda kaldım. Herneyse, oyunumuz doğal olarak japonca ama bu sizin gözünüzü korkutmasın. Oyuna girişin dışında japoncayla pek bir ilgimiz olmayacak.

Oyunda hem yeteneğinizi hem de zekanızı konuşturmanız gerekiyor. Bir çöp adamı kontrol ediyorsunuz ve amacınız kırmızı bayrağın olduğu yere gidebilmek. Her bölümde bunu yapmanız gerekiyor. Ancak bölümleri geçtikçe bu işin ne kadar zor olduğunu anlayacaksınız. Yeteneğinizi kullanacaksınız dedim, çünkü bazen yaptığınız atlayışlarda, bazende üzerinize doğru gelen yaratıklardan kaçmada buna ihtiyacınız olacak. Zekanızı kullanacaksınız dedim, çünkü ileriyi düşünerek doğru hamleler yapmanız gerekecek. Aksi takdirde bölümü tekrar oynamanız gerekebilir.

Oyun platform oyunu tarzında ama bunun yanında oyuna Puzzle öğeleri de eklenmiş. Her bölüm sadece tek bir ekranda geçiyor. Genelde blokları veya topları ittirerek üzerine çıkacağınız taşları görünür bölüm sonlarına ulaşabiliyorsunuz. Oyunda hak sınırlaması yok. Her bölümü dilediğiniz kadar oynayabilirsiniz. Ancak bölümü bitirmeniz için 5 dk süreniz var. Belli sayıda bölümü geçtikten sonra kendi seçeceğiniz başka bir alana geçiyorsunuz ve teması farklı olan başka bölümleri oynayabiliyorsunuz.

Oyunu yön tuşları ve Space tuşuyla oynuyorsunuz. Space zıplamaya yarıyor. Bunun dışında Shift ile menüyü açabilir ki japonca olduğundan pek tercih etmeyeceğinizi düşünüyorum, ESC ile de direkt oyundan çıkabilirsiniz.

Oyunda hareket eden diğer canlılara dokunmamanızda fayda var. Ama bazen bunlar size yardımcı da olabiliyor. Örneğin ilk bölümlerde zıplayarak ortalıkta dolaşan mantar üzerine çıkarak sizin daha yüksek yerlere tırmanmanıza olanak sağlıyor. Ancak üstü dışında bir yerine değerseniz ölüyorsunuz.

Sonuç olarak oyun başında saatlerinizi geçirebileceğiniz değişik bir oyun. Aranızda zaman öldürmek isteyenler varsa bu oyunu denemeli. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.