Great Courts 2

Dos hatta windows üzerinde fazla bulunmayan tenis oyunlarından birisiyle karşınızdayız. Great Courts 2 eski olmasına rağmen elle tutulur bir oyun. Oyuncu dinamikleri, turnuvaları, oynanabilirliği ve tasarımıyla oldukça başarılı.

Oyunun menüsünden bahsetmek istiyorum. Menüler tamamen klavye yardımıyla yönetiliyor, space tuşu seçim yapmaya yarıyor. Sol alt ve sağ altta load-save menülerimiz mevcut. Load ve save ile tuş,oyuncu ayarları gibi değerleri kaydediyoruz ki sonradan oyuna girdiğimizde aynı şekilde oynayalım. Asıl menü altı başlığa ayrılıyor. Tenis sahası resimli ilk başlığımız ile hızlı bir şekilde maça başlıyoruz. İkinci menü başlığı ayarlar yapmamıza olanak tanıyor. Çimin sertliği, oyuncu sayısı, kaç set alan oyuncunun kazanacağı ve hemen ardından tuş seçimi ve tuş ayarları geliyor. Bu menüde exit dediğimizde gelen alt menü ile zorluğu da üç ayrı şekilde seçebiliyoruz. Burada alt kısım önemli çünkü servis, kesme, fore hand, back hand gibi yeteneklerimizi aşağıdan bize verilen puanlarla ayarlayabiliriz. Bu ayarlamada space tuşuna basılı tutup sağ ve sol yönlerle yetenek artırıp azaltabiliyoruz. Standart seçimde puanlar eksiktir, bunları dağıtırsak daha yetenekli bir oyuncumuz olur. Ana menüde üçüncü başlık information kocaman bir i harfiyle geliyor. Buradan turnuva falan oluşturduğumuzda veri alıyoruz. Kupa resimli dördüncü ana menü başlığımız turnuvalar oluşturmamızı, grand slamlere katılmamızı ve büyük ödüller kazanabilmemize yarıyor. Kariyer yapabilmek ve zorlu rakiplerle karşılaşmak için bu başlık gerekli. Oyunu oynanabilir kılan rekabeti yaşayabilmek için yalnız veya bir arkadaşla bu müsabakalara katılmak oldukça keyifli oluyor. beşinci ana müne seçeneği ile top makinesi bize toplar fırlatıyor biz bunlara vuruyoruz. Oyunu ilk öğrenme aşamasında oldukça faydalı, herkese ilk olarak burada antrenman yapmasını tavsiye ederim. Son seçenek ile oyunu yapan Blue Byte firmasının programcılarının ve çalışanlarının isimlerini görüyoruz burada gözüme çarpan eksik oyunu yaptıkları tarihi atmamış olmaları.

Maçla ilgili tiyolar vermek istiyorum. Öncelikle oyunu oynayacak arkadaşlar tenis kurallarını bilmeliler. Servis nereye atılır, sayılar kaçar kaçar artar gibi kurallar bilinmeli çünkü oyun bunları öğretmiyor. Servis atışları ilk oynayanları zorlayacak. Servis atarken space tuşuna basılı tutarken aynı anda yuvarlak imgeyi rakip yarı sahasında nereye atmak istiyorsak oraya taşımalıyız. Bunu üst üste defalarca deneyince bir daha zor gelmeyecek hatta hassas olarak servis kullanmak tenisseverleri memnun edecektir. İleri vuruş ile daha sert, geri yöne basılı tutarak vuruş ile aşırtma vuruyoruz. sağ veya sola basılı tutup vurunca topun yönünü değiştiriyoruz.

DosBox olmadan oyun çalışıyor ama sesler gelmiyor, DosBox bu sorunu da çözüyor. Tenis oyunu oynamak isteyen oyunseverlerin arşivleri için eşsiz bir oyun olan Great Courts 2’yi herkese tavsiye ediyorum. Mutlaka iki kişi oynayın böylece keyfi katlamış olursunuz. Servis sayılarınızın bolca olması dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.