Operation Wolf

Yine bir dos oyunu ve yine savaşı konu alıyor. Her ne kadar konusu savaş olsa da daha önce yapılmış savaş oyunlarından herhangi biriyle aynı kategoride olduğunu söylemek oldukça zor.

Oyundaki amacımız elimizdeki silahlarla önümüze gelen düşman askerini öldürmek tabii ki. Zaten biz bunu diğer savaş oyunlarında da yapıyoruz, usta peki farkı ne diye sorarsanız, farkı şu, oyunda askerimizi biz yönetmiyoruz. Ekran sürekli yana kayıyor ve biz de karşımıza çeşitli yönlerden gelen düşman askerlerini etkisiz hale getirmeye çalışıyoruz. Ama sürekli sağa sola ateş etmek bizi kurtarmıyor, çünkü düşmanların arasında siviller ve sağlık ekipleri de oluyor. Bunları vurmak ise bize puan kaybettiriyor.

Oyun tamamen mouse ile oynanıyor. Hedefi mouse ile hareket ettirirken yine mouse un sol tuşuyla ateş ediyoruz. Mouse un sağ tuşu ise el bombası atmamızı sağlıyor. Elimizde bir makinalı tüfek var. Ancak kurşunumuz sınırlı. Ayrıca zırhlı araçlar üzerinde kullanabileceğimiz yine sınırlı sayıda olan el bombalarıda elimizde mevcut. Bazen yerlerde görebileceğimiz çeşitli nesneleri vurarak ise ek özellikler kazanabiliyoruz. Örneğin üzerinde “FREE” yazan büyük kurşunu vurduğumuzda 10 saniye kurşun harcamadan kullanabileceğimiz bir makinalımız oluyor. Bazende yine yerde gördüğümüz bir dinamite ateş ederek ekrandaki düşmanlar üzerinde toplu katliam yapabiliyoruz.

Düşman askerlerinin ne zaman nerdne geleceği belli olmuyor. Bazen yukarıdan paraşütle inerken bazen bir binanın içinden ateş edebiliyorlar, baze ekrana sağdan veya soldan takla atarak girerken bazen de ekranın tepesinden tepetaklak sarkarak ateş edebiliyorlar. Bu nedenle sürekli ekranı tarayarak gördüğümüz düşmanı anında etkisiz hale getirmeliyiz. Fazla vurulursak ekran kan kırmızısı oluyor ve ölüyoruz.

Oyunda birbirinden farklı mekanlarda geçen 6 tane bölüm mevcut. Her bölümde ayrı bir görevimiz var. Ancak bu görevleri tamamlamak için özel birşey yapmamıza gerek yok. Karşmıza çıkan düşmanları vurmamız yeterli. Bölüm sonunda gördüğümüz resimler bize tamamladığımız görevin ne olduğu konusunda yardımcı olabilir.

Oyunu DOSBox ile çalıştırdığınız takdirde müzikleri ve ses efektlerini duyabiliyorsunuz. PC Speakerdan gelen baş ağrıtıcı seslere göre midi ile yapılmış sesler oldukça başarılı. En azından karşımıza kuru bir oyun çıkmasını engelliyor.

Değişik bir savaş oyunu oynamak ve kontrolleriyle arkasından gelen oyunlara (Virtua Cop vb.) örnek teşkil eden güzel bir klasik. Denemeye değer. İyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.