YS Flight 2000

Aslında bu oyun hakkında bir inceleme yazma fikri uzun süredir aklımdaydı. Kısmet bugüneymiş. Efendim oyunumuz adından da anlaşılacağı gibi bir uçuş simulasyonu. Fikir olarak bir çok uçuş simulasyonunun içermediği pek çok özellik içeriyor.

Oyunumuz Windows tabanlı bir oyun ve bu işin gönüllüleri tarafından bedava olarak dağıtılıyor. Japon dostlarımızı kutlamamız lazım. Grafik olarak tabi ki ufak boyutuna göre güzel diyebiliriz. Ama sakın Microsoft’un Flight Simulator serisi ile mukayese etmeyin. 7 Mb nerede, 7 Gb nerede? Ama dedim ya, fikir olarak yer yer FS’den bile üstün tarafları var.

YS Flight Simulatorde uçuş mantığımız savaş uçakları üzerine kurulu. Tabi arada yolcu uçakları da yok değil. Oyunla gelen uçaklar genelde Japon ordusu tarafından kullanılan ve üzerinde bu orduya ait renklerin bulunduğu uçaklar. Ama aklınıza gelen bütün savaş uçağı modelleri var.

Oyunda yapabildiğimiz o kadar çok şey var ki: Serbest uçuş, hava muharebesi, it dalaşı, kurtarma görevleri ve akrobasi hareketleri. Benim en çok hoşuma giden de zaten akrobatik tim olmuştu. Oyunda bizimle beraber gelecek uçakları da seçebiliyoruz. Örneğin akrobasi timine seçtiğimiz uçaklarla başta biz olmak üzere havada akrobatik hareketler yapıyoruz. Diğer uçaklara komutlar verebiliyoruz. Gerçekten çok hoş. Yine hava muharebesinde yardımcı uçaklarımıza (wingmen) komutlar vererek birlikte savaşıyoruz. Vurulmuş olan uçağa geri dönmesi için komut veriyoruz. O da geri dönüyor. Oyunun enteresan özellikleri de var. İstersek bu akrobasi takımını tamamen Concorde’lardan ya da boeing 747’lerden oluşturabiliyoruz. Gerçekten mükemmel. Ayrıca kendimiz de bir görev yaratıp o görevdeki kurallar dahilinde uçabiliyoruz.

Simulasyonda gerçek bir uçakta var olan bütün kontroller mevcut. Bu bakımdan ilk başlarda biraz karışık gelebilir. Ama zamanla bunları öğrenip bu demir kartallara fevkalade güzel bir biçimde hükmedebilirsiniz. Bu komutları buradan açıklamak gerekirse bütün yazımı bu komutlara ayırmam gerekirdi. Ama siz komutları ve ince uçuş tiyolarını öğrenmek için oyunun yardım dosyasına bakabilirsiniz. YS Flight’ın ayrıca internet üzerinden multiplayer desteği de bulunuyor. Yani arkadaşlarınızla aynı görevde uçabilirsiniz. Oyun hakkında daha da detaylı bilgiyi ise oyunun resmi sitesi olan http://www.ysflight.com adresinden öğrenebilirsiniz. Siteden aynı zamanda en son güncellemeleri, görevleri ve uçakları da indirebilirsiniz. Bu arada merak ettim bu oyunda Türk Yıldızları var mıdır? Ya da yapılabilir mi? Neyse. Hepinize iyi uçuşlar diliyorum. Uçağınız güçlü, iniş takımlarınız sağlam olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.