Genesia

Oyunumuz Turn-based Strateji türünde ve fazla oynanması durumunda insanda daha fazla oynama isteği ortaya çıkaran oldukça ilginç ve bir o kadar da eğlenceli bir oyun.

Yazdığım oyun incelemelerinde bazı oyunlar için bir ilk olduklarını söylerim. Dos oyunlarının en önemli özelliği de bu. yapıldıkları zaman itibariyle şimdilerde oynadığımız bir çok ünlü oyun için örnek teşkil ederler. Genesia da Civilization, Total War gibi oyunların bir nevi atası. Oynanış tarzı ve oyun mantığı hemen hemen aynı.

Kısaca açıklamak gerekirse, sahip olduğumuz toprak üzerinde evler kurarak nüfusumuzu arttırıyor ve işçi elde ediyoruz. Sonra bu işçileri inventory ekranında mima, bilim adamı, oduncu, asker şeklinde sıralanmış sınıflara koyarak işçilerde o konularda yararlanıyoruz. tabii ki bu sırayla oluyor. Belli sürede kendi hamlelerimizi yapıyoruz ve daha sonra sıra rakiplerimize geçiyor. Onlar da hamlelerini yapınca sıra tekrar bize geliyor.

Oyundaki amacımız rakiplerimizden hızlı bir şekilde gelişerek onları altetmek. Bunu başarmak için en önemli şey bilimsel çalışmalar. Önerim sadece bir alana yönelerek gemi, balon gibi savaş aletlerinden birine biran önce sahip olmanızdır. Bunun dışında yeni savaş gereçleriyle askerlerinizi geliştirmek de işe yarayabilir. Son olarak da kurduğumuz yeleşim alanında yaşayan insanların hayatlarını devam ettirmek için yemek, su, odun gibi temel ihtiyaçları da aksatmadan depolamalıyız. Anlayacağınız oyunda önemli olan işçilerimizin hangi alana ağırlık vereceğini doğru ayarlamak. Tabii savaş, hastalık gibi durumlara da hazırlıklı olmalıyız.

Oyunda nüfus küçük ölçekli. Yani yüzler binlerle değil, işimiz genelde onlu sayılarla. Yerleşim birimimizdeki her ev bir işçi anlamına geliyor. Yani ev yaparak nüfusu arttırmak sizin elinizde. Ama insanları sizin yanınıza gelmesi için iyi bir yönetim göstermeniz şart.

Grafikler ve sesler oldukça gerçekçi. Mevsim özelliklerine göre kasabamız kar altında kalabiliyor. Ayrıca işçilerimiz çalışıyorsa çekiç seslerini de duymak mümkün.

DOSBox’on nimetleriyle oyunu tekrar oynayabilmek güzel. Total War gibi karışık oyunları oynamakta zorlanıyorsanız, Genesia’nın daha basit oynanışının sizi tatmin edeceğine eminim. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.