NBA Give’N Go

Amerikalılar dünyanın herhangi bir yerinde oynanan bir spor branşını alıp, kurallarını değiştirip kendilerine uyarlamayı çok severler. Mesela Formula 1 1920’lerde Avrupa’da başladı. O yıllarda Amerika’da tabii ki otomobil sporları vardı ama hiçbirisi F1 gibi “Openwheel” yani “açık tekerlekli” değildi. 1950’lerin ortalarında akıllı bir Amerikalı çıkıp F1’i Amerika’ya taşıdı. Tabi ki kurallarını değiştirerek. Sonuçta ise Cart denilen bir yarış türü çıktı. Aynı şeyi Rugby için de yaptılar. Alıp kurallarını değiştirip daha sert bir hale getirdiler ve adına Amerikan Futbol’u dendi. İşte Basketbol da Amerika’lılar tarafından kuralları değiştirilerek bu günkü NBA ligi ortaya çıktı.

NBA ligi ilk başlarda Avrupa’da oynanan basketbol kurallarının bazılarının değiştirilmesiyle melez bir ligdi. Hücum süreleri 24 saniyeye düşürülerek daha hızlı hücum edilmesi sağlandı. Saha ölçüleri biraz daha büyütüldü. 3 saniye koridoru genişletilerek sayı bulmak zorlaştırıldı. Amerikalılar bu bölgeye “boyalı bölge” dediler. Potalar daha da yükseltildi. 3 saniye atış çizgisi daha geriye çekildi ve en önemlisi 20’şer dakikalık 2 devre olan karşılaşma süresi 15’şer dakikalık 4 perioda bölündü. Bu da basketbolcuların ekstradan 20 dakika daha fazla enerji harcamaları demekti. İşte NBA bu kurallarla kısa sürede normal basketboldan daha zor ve daha ilgi çekici bir hale geldi. İşin garip tarafı Avrupalılar da kendi basketbollarını bırakıp NBA’in cazibesine kendilerini kaptırdılar. En sonunda da Avrupa’da oynanan basketbol NBA’e teslim olarak Amerika’nın basketbola getirdiği yeni kurallar Avrupa’da da kısmen benimsendi. Ama buna rağmen Avrupa takımlarının NBA takımlarına güç bakımından çok fazla yaklaşabildiğini söyleyemeyiz.

Oyunumuz NBA Give’N Go adını taşıyor. NBA’de bulunan tüm takımlar o zamanki kadroları ile mevcut. Oyunda Arcade, Exhibition, Play-Off ve Season olarak mücadele edeceğimiz bölümler mevcut. Ayrıca var olan bir takımın kadrosunu da değiştirebiliyoruz. Arcade’yi seçersek eğlencesine bir maç yapıyoruz. Burada ister bilgisayarı rakip seçebiliyoruz istersek bir arkadaşımızla mücadele edebiliyoruz. Exhibitionda daha ciddi olarak oyunun eğlence yanını bir tarafa bırakarak bir maç yapıyoruz. Play-Off’da bildiğimiz sezon sonunda play-offa kalan takımlardan birini seçerek eleme usulü karşılaşma yapıyoruz. Hepsini yenebilirsek şampiyon oluyoruz. Son olarak da Season’ı seçtiğimizde komple bir sezonu baştan sona oynayabiliyoruz. Ama tabii ki bunu bitirmemiz biraz zaman alacak.

Oyunda oyuncularımızı arkadan görerek karşı tarafa doğru hücum ediyoruz. Bu tarz oynadığım ender basket oyunlarından. Aklımda kalan buna benzer basket oyunu Commodore64’de One on One’dı. Ama onda adından da belli olduğu üzere birebir oynuyorduk. NBA Give’N Go nispeten zevkli ve zor bir oyun. Özellikle atak yaparken topu çok iyi kullanıp sayıyı yapmamız gerek. Eğer birkaç defa eli boş dönersek karşı takımın farkı açmasına engel olamıyoruz. Oyunun sesleri oldukça başarılı. Basketbol salonunun ambiyansını çok güzel yansıtıyor. Ayrıca çok fazla akıcı olmamakla birlikte oyunda bir de spiker mevcut. Basketbolcuların isimlerini söylemiyor ama her basketten ya da yapılan her atraksiyondan sonra bir spiker edasıyla heyecanla bağırıyor. Oyunu oynayabilmeniz için “Gerekli Programlar” kısmından “SNES Emülatörü”nü indirmeniz gerekmektedir. Hepinize iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.