Choplifter 3

Eski Commodore 64 ve Amiga’dan kalma bir oyun Choplifter. Oyunda bir helikopteri kullanıyoruz ve sıcak savaşın içine dalarak halkı kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında çok basit ama bir o kadar da akılcı kurgulanmış bir oyun. İşte şimdi bu oyunun SNES platformu için hazırlanmış 3. bölümünü inceleyeceğiz.

Choplifter 3 ilk serinin ilk oyununa göre çok fazla geliştirilmiş. Şahsen bu oyunun bu kadar geliştirilebileceğini düşünmüyordum. Oyunda yine bir helikopteri yönetiyoruz. Ama yönettiğimiz helikopter artık tam teçhizatlı bir Apache. Aslında tam teçhizatlı demek biraz yanlış olur. Çünkü bazı silahlarımızı uçuş esnasında alıyoruz. İlk oyunda, havalandığımız Amerikan büyükelçiliği bu oyunda yerini NATO’nun karargahına bırakmış. Artık buradan havalanıyoruz. Ayrıca yer şekilleri daha geliştirilmiş ve aşağıdan bize ateş eden düşmanların artık her daim menzillerindeyiz. Bir başka deyişle ilk oyundaki tankların yerini bu oyunda uçaksavar kullanan düşmanlar almış. O yüzden en yüksekte uçarken bile vurulma şansımız var. Eski oyunda tek tip silahımız vardı ve sadece helikopterimizin döndüğü tarafa ateş edebiliyorduk. Şimdi ise yukarıda da bahsettiğim gibi uçarken önümüzden paraşütlerle aşağıya bırakılmış sandıklar geçiyor. Bu sandıkların içinde de çeşitli özelliklere sahip silahlar var. Bunları alıp aşağıya doğru bomba bırakabiliyor, roket atabiliyoruz.

Yine oyuna eklenen bir özellik de helikopterimizin artık bir ömrünün olması. Yani vuruldukça bu ömür azalıyor. Bunu da ekranın sol tarafında bulunan durum çubuğundan izliyoruz. Oynadığımız bölümün içerisinde bir yerde artık helikopterimizi tamir ettirebilmek için bir yer yapılmış. Aynı havalandığımız karargaha benziyor. Helikopterimizle oraya indiğimiz zaman iki teknisyen hemen helikopterimizi tamire başlıyorlar ve giden gücümüz tekrar yerine geliyor. Ama bunu bölüm içinde sadece bir defa yapabiliyoruz. O yüzden gücümüz tamamıyla azalmadan tamir için inmememiz gerek.

Bunun dışında inip insanlarımızı helikoptere alıyoruz ve onları NATO’nun karargahına götürüp bırakıyoruz. Sadece oyunun bu özelliği ilk bölümle aynı kalmış ki bu zaten oyunun temeli. Sesler, grafikler ve oynanabilirlilik olarak çok iyi bir oyun. Oyunu oynayabilmeniz için “Gerekli Programlar” kısmından “SNES Emülatörü”nü indirmeniz gerekmektedir. Hepinize iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.