Microprose Soccer

Vallaha bir futbol oyunu nasıl anlatılır bilmiyorum. Hele bu oyun Microprose Soccer olursa bunu anlatmaya gerek var mı onu da bilmiyorum. Zamanında arkadaşlarla az mı turnuvalar düzenlemedik bu oyunda? Az mı joystick kırmadık?

Oyun bir futbol oyunu. Oyun sahasını kuşbakışı olarak görüyoruz. Kendimize bir milli takım seçip hemen Dünya Kupası moduna girebiliriz. Ama yok erken derseniz Challange seçeneğinde biraz oyunu öğrenme şansımız var. Challange’ı seçince karşımıza sırayla rakipler çıkıyor. En güçsüz rakip olan Oman (Umman) hemen ilk rakip olarak karşımıza çıkıyor. Rakiplerimizi yendikçe hem puanımız artıyor hem de gittikçe daha zorlu rakiplerle karşılaşıyoruz.

Dünya Kupası’nı seçersek seçtiğimiz takımla Dünya Kupası’na katılıyoruz. Karşımıza çıkan 8 gruptan birine düşüyoruz ve milli takımlarla maçlar yapmaya başlıyoruz. Bildiğimiz Dünya Kupası işte.

Oyun gerek grafik gerekse kontroller açısından gayet güzel yapılmış bir oyun. Tam maçın ortasında yağmur başlıyor ve bütün oyunumuz allak bullak oluveriyor. Çünkü yağmur kontrolleri aşırı derecede zorlaştırıyor. Ayrıca attığımız ve yediğimiz gollerden sonra tekrar izleme şansımızın olması çok güzel bir özellik.

Microprose Soccer’da dünyaca ünlü pek çok ülke bize rakip oluyorlar. Oyun eski tarihli olduğu için Doğu ve Batı Almanya olarak iki Almanya çıkıyor karşımıza. Diğer aklıma gelen takımlar İngiltere, Sovyetler Birliği, İtalya, Fransa, Umman, Şili, Arjantin. Ama içlerinde bir takım var ki, programcıların kıyağımı diyelim yoksa o devirde gerçekten öyle miydiler bilmiyorum ama karşımızda çok akılcı ve direk top oynayan bir Uruguay var.

Eski zamanlarda bu oyunu oynarken arkadaşım sürekli Uruguay’dan bahseder ve Uruguay’a henüz bir gol bile atamadığını söylerdi. Ben de bu oyunu oynamama rağmen hiç dikkat etmemiştim. Arkadaşımın bu sözleri üzerine bir gün Uruguay’la maç yapayım dedim. Ama o nasıl bir takımdır? Değil gol atmak, oyunun ilk dakikalarında kalemde 2-3 gol gördüğümü anladım. Bir gün arkadaşımla beraber ikimiz farklı takımlar seçip Dünya Kupası yaparken aynı gurupta olduğum Uruguay’a bir gol atıp 1-0 öne geçmiştim de ortalık yıkılmıştı. Gerçi o maçta 3-1 yenilmiştim ama Uruguay’a gol atmak bile büyük başarıydı bu oyunda. Şimdi bakıyorum da hala öyle.

Microprose Soccer sıkılıp da kolay kolay kapatacağınız bir oyun değil. Her oynayışta başka özelliklerini keşfediyorsunuz. İyi oynamalar.

1 yorum

  1. valla bu oyun dediğiniz gibi zamanına göre mükemmel fakat benim yapamadığım şey bi türlü bilgisayarın çektiği gibi şutlar atamamaktı yani adamlar havadan şut olayını cok iyi yapıyorlardı hatta üst direkten bile dönüyodu ve dönen topları anında kaleye sert bi şekilde atabiliyorlardı

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.