Zaga

Hayır bu Zaga’nın televizyondaki Zaga ile bir ilgisi yok. Kaldı ki zaten o televizyon programından yaklaşık bir 20 yıl önce yapılmış bir oyun. Eskiden Commodore 64 oyunlarda grafiğe fazla önem verilemiyordu. Ya da veriliyordu ama teknik imkanlardan dolayı elden de bu kadar geliyordu. Bu da oyun yapımcılarını daha çok oyunun konusu üzerinde yoğunlaşmaya ittiğinden dolayı ortaya görsel anlamda olmasa bile konu olarak çok güzel oyunlar çıkarıyordu.

İşte Zaga böyle bir oyun. Oyunda bir helikopteri kontrol ediyoruz. Bu helikopteri karşımıza çıkan duvarlar ve engellere çarptırmadan bölümün sonuna ulaşmaya çalışıyoruz. Oyun çok sabır gerektiriyor. Çünkü bazı yerlerden geçerken çok zorlanacaksınız. Bazı yerler iğnenin içinden iplik geçirmeye benziyor. Ama ipliği iğneye deydirmemeniz gerekiyor. Bu kadar zor yani. Her bölümün belli yerlerinde helikopterimizi indirip yakıtımızı dolduracağımız yerler mevcut. Oyuna başlarken 3 hakkımız bulunuyor. Kontrollere alışmanız zaman alabilir. Çünkü elinizi gazdan çektiğiniz zaman helikopterin yavaşlayıp durması biraz zaman alıyor.

Oyunun bir diğer güzelliği ise oyuna her başladığınızda karşınıza farklı parkurların çıkması. Bu da oyunun oynanabilirliğini ve çabuk sıkılmayı en aza indiriyor. Doğrusu o devirde bile böyle bir şey düşünmeleri oyun için çok güzel ve önemli bir özellik. Hele “save” özelliği olmayan Commodore 64 oyunlarının içinde her defasında baştan başlamak oyuncuyu çok sıkıyordu.

Oyundaki kontroller oldukça az. Yukarı, aşağı, sağa ve sola tuşlarından ziyade bir de gaz tuşumuz var ki CCS64 emülatörüyle bunları da kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Ses olarak oyundan fazla bir şey beklemeyin. Çünkü ses yok. Aslında var ama sadece helikopterimizin çalıştığı zaman bir pıt pıt sesi, yakıt alırken dolma sesi ve çarptığınız zaman da bir patlama sesi var. Hepsi bu.

Sonuçta Commodore 64’ün grafiksel kabiliyetinin çok altında bir oyun değil. Kurgu ve mantık olarak da gayet hoş bir oyun. Biraz da hırs yaparsanız başından bir süre kalkamayacağınız kesin. İyi oynamalar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.