Lost Vikings

Çook uzun bir aradan sonra tekrar oyun incelemesi yazmaya çalışıyorum. Hangi oyunu inceleyebileceğimi düşünürken güzel bir oyunu atladığımı farkettim. Lost Vikings oynanışı, grafikleri ve konusuyla sık sık karşılaşabileceğimiz oyunlardan değil. Uzatmadan oyunu anlatmaya başlayayım.

Oyunumuz bir viking köyünde başlıyor ve kahramanlarımız da kendilerine has özellikleri olan üç vikingli. Kendi hallerinde sakin bir yaşam sürerlerken bir gece beklenmedik bir şey oluyor ve uzaylılar tarafından kaçırılıyorlar. Geldikler yerde her şeyin alıştıklarından çok farklı olduğunu görüyorlar ve buradan çıkmak için üç arkadaş birlikte çalışmaya karar veriyorlar. Böylece oyunumuz da başlıyor.

Oyunun mantığı basit. Kendilerine özgü özellikleri olan karakterleri doğru şekilde kullanarak çıkışa üçünü de ulaştırabilmek. Peki nedir bu kahramanların özellikleri? İlk kahramanımız bir savaşçı. Düşmanları kılıcıyla etkisiz hale getirebiliyor. Aynı zamanda oku da var. Oku ile düşmanlara karşı savaşabildiği gibi ulaşamadığı düğmelere de bu ok yardımıyla basabiliyor. Diğer kahramanımızın en önemli özelliği güçlü olması. Karşısına çıkan nesneleri ittirebiliyor. Aynı zamanda hızlı koşuyor ve zıplayabiliyor. Son kahramanımız da elindeki kalkanla arkadaşlarını ve kendisini koruyabiliyor. Aynı zamanda kalkanı üzerinde tutarak atlayışlarda paraşüt olarak da kullanabiliyor. Bu üç kahramanı da kordineli bir şekilde kullanarak bölümleri geçmek amacımız.

Karakterlerimizi yön tuşlarıyla yönetiyoruz. Hepsinin sahip olduğu özelliği kullanmamızı sağlayan tuş ise space. Diğer bir önemli tuş ise “S” tuşu. Bu tuşla hem soru işaretlerinin üzerine gelerek yardım alabiliyoruz. “D” tuşu ile de karakterlerin ikincil silahlarını kullanabiliyoruz. Karakterlerin hepsini kullanabiliyorduk. Karakterler arasında geçiş yapmak için CTRL tuşunu kullanıyoruz. Bunun dışında ekranın altında karakterlerin taşıdıkları nesnerli görüyoruz. TAB tuşuyla buraya girebiliyoruz. Kullanmak istediğimiz nesnenin üzerine gelip “E” tuşuna basarak da nesneyi kullanıyoruz. Eğer gücümüz eksilmişse meyveleri bu şekilde yiyerek gücümüzü arttırabiliyoruz.

Oyun grafik açısından oldukça kaliteli. Renkli bir oyun olmuş. Müzikler de aynı derecede başarılı. Gerçekten insanı sıkmayan müzikler yer alıyor oyunda. Sesler az da olsa sırıtmayacak biçimde. DOSBox kullanarak oyunu eksiksiz bir biçimde oynayabiliyorsunuz.

Sonuçta bu kadar güzel bir oyunu çok geç eklediğimden dolayı üzgün olduğumu belirtmek isterim. Ama DOS oyunları sayı olarak çok fazla. Aralarda güzel olanları ayırmak bazen zaman alabiliyor, bazen de bildiğiniz halde unutabiliyorsunuz. Bu başarılı oyunu hemen indirip oynamanızı tavsiye ederim. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.