Hugo 2

Televizyonda ilk çıktığı günden beri herkes tarafından sevilen Hugo, 2. Dönem yayınına başlamasıyla birlikte karşımıza daha değişik bölümleriyle çıktı. Aslında bu bölümler biliniyordu ama internetin ülkemizde olmamasından dolayı yeni Hugo, yani Hugo 2’yi görmek çok vakit almıştı. Ne zaman televizyonda sürekli oynanan 1.oyun (tren ve dağ) özelliğini yitirmeye başladı, program yapımcıları Hugo’nun farklı maceralarını ekrana taşımaya karar verdiler. Bizde bu sayede Hugo 2’yi görmüş olduk.

Oyunumuz Hugo’nun maceralarından “orman ve uçak” bölümünü konu alıyor. Hemen hemen hepimiz bu bölümü az çok biliyoruzdur. Oynamamış olsak bile en azından görmüşlüğümüz vardır. Oyun yine bildiğimiz tipik Hugo oyunları kıvamında. Zorluk bakımından çok fazla abartılı değil. Hatta biraz kolay bile diyebiliriz. İlk bölümde ormanda ilerliyoruz. Karşımıza çıkan çeşitli engellerden atlayarak ya da eğilerek kurtulmaya çalışıyoruz. İkinci bölümde ise uçağımızla paraşütlere bağlı olan puanları toplamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de elektrik yüklü bulutlara çarpmamaya özen gösteriyoruz.

Oyunumuz Amiga oyunu olduğu için 6 farklı dosya halinde geliyor. Bu dosyalardan 1. sini WinUAE emülatörümüzün DF0 kısmına yerleştiriyoruz ve oyunu başlatıyoruz. Unutmamamız gereken nokta DF0 kısmında hep 1. dosyamızın olması gerektiğidir. Oyun sırasında bizden diğer dosyalar da istenecektir. Bunları da DF1 kısmına yerleştireceğiz. Yani DF0 bölümünde hep 1.dosya olacak.

Hugo 2 grafik olarak da gayet başarılı. Hatta oynanabilirlikten çok grafiğe önem vermişler desek yeridir. Bunu tren ve dağ oyununda da yapmışlardı. Ayrıca oyundaki sesler yine çok yerinde. Her bölümün başında Hugo kısa bir konuşma yapıyor. Ama Hugo’nun konuştuğu dil Danca olduğu için bir şey anlamıyoruz. Aslında oyun da Danca. Ama dikkatli olursak seçenekleri anlamamamız için bir sebep yok. Oyuna başlarken karşımıza çıkan menüde oyunun tv versiyonunu mu, yoksa arcade versiyonunu mu oynamak istediğimiz soruluyor. Ya da klavyemi , joystick mi kullanacağımızı seçiyoruz. Buradaki “Tastatur” klavye oluyor. Çok kaba bir dil aslında. Aynı Almanca gibi. Burada siz sadece F1 ve F2 tuşları ile arcade mi yoksa tv versiyonunu mu oynamak istediğinizi seçeceksiniz. Gerisini değiştirmenize zaten gerek yok.

Hugo kalitesini kanıtlamış ve dünya üzerinde bir sürü hayranı bulunan bir oyun. Eğer sizde bu hayranlardan biriyseniz zaten bu oyunu mutlaka oynayacaksınızdır. Oyunu oynayabilmeniz için “Gerekli Programlar” bölümünden “WnUAE” programını indirip kurmanız gerekecektir. Programla ilgili kullanım ve kurulum bilgileri de sitemizde mevcuttur. Dikkatiniz tam, deponuz dolu olsun. İyi oyunlar.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.