Lords of the Realm

Lords Of The Realms ortaçağ İngiltere’sinde geçen bir turn-based strateji oyunu. Oyun bugün bile gayet güzel oynanabilir. Yeni oyunların gelmesini beklerken eldeki kaynakları kullanmak lazım. Bu oyunda haritamız var bu haritaya yukardan bakıyoruz. Bölgelere ayrılmış ve her bölgede o bölgenin zenginliğini belirten ikonlar var. Mesela inek,besi hayvanı olarak zengin bir bölgede bir inek sürüsü resmi oluyor tarım olarak verimli ise de tarla ikonu oluyor.

Oyunda mikro ekonomi olarak her bölgelerinizle ayrı ayrı ilgileniyorsunuz. Mesela bir bölgede çiftçi sayısını ve çoban sayısını, inşaatçı sayısını menünüzden belirliyorsunuz. (Bölgeye tıklayınca açılıyor.) Her bölgede maden olmayabiliyor veya taş ocağı, bazı bölgelerde ise kıtlık olabiliyor. Bu durumlarda karavan yollayabiliyorsunuz. Maden sayesinde ise silah yapıp, askeri birim üretebiliyorsunuz. Yeterince askeri toplarsanız ordunuz oluyor ve bunlara gerekli kuşatma silahlarını üretip vererek rakiplerinizin kalelerini kuşatabiliyorsunuz.

Oyunda taşocağı olduğunu söylemiştik bu taşocağından çıkardığınız taşı inşaatçılarınız(builders) kale yapımında kullanıyor. Kalenin dizaynını yapıyorsunuz yani seçiyorsunuz ve mevsimler geçtikçe kalenizin inşası tamamlanıyor. Böylece kritik bölgelerinizi savunmanız kolaylaşıyor. Savaşlar eşzamanlı, kuşatmalarda öyle ve kuşatmaların zevki bambaşka strateji sevenler, kale kuşatmaktan hoşlananlar kesin oynamalı…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.