Neverball

Fareyi kullanırken ne kadar becerikliyiz veya fareyle el hareketlerimiz ne kadar hassas belki bugüne değin farketmezdi fakat Neverball için artık gerçekten farkediyor.

Neverball oynarken amacımız topu platform üzerinde deliklerden veya kenardan aşağı düşürmeden yeterli sayıda jetonu toplayarak süre bitmeden bitiş çemberine ulaşmak. Standart jetonumuz olan sarı renkliler 1 puan değerinde iken kırmızı jetonlar 5, maviler ise tam 10 puan değeri taşıyor. Bu puan ne işe yarar, ben oyunlarda puana önem vermem deme şansını oyun bize tanımıyor ve topladığımız her 100 puana karşılık bir top yani oyun hakkı sunuyor. Bu sebeple amacımız süreyi sonuna kadar kullanarak platformdaki tüm jetonları almak ve bitiş çemberine sağ salim ulaşmak.

Oyun menüsünde options dosyasından bilgisayarımızın durumuna göre grafikleri ve detayları ayarlayabiliyoruz. 500 Mhz işlemci ve 16 MB ekran kartı oyunu açmak için gereken en düşük sistem gereksinimi. Oyunumuz üç farklı zorluk üzerinden oynanıyor. ‘Neverball Easy’ oyuna yeni başlayanlar ve kendisini geliştirmek isteyenler için adeta bir açılış paketi. ‘Neverball Hard’ easy modu bitiren deneyimli oyuncuları çağırıyor. ‘Mehdi’s Levels’ gerçekten zor ve ikinci zorluk bitirilmeden pek yanına yaklaşılacak gibi değil. Bölüme başladığımızda oyunu genel olarak fareyle oynayacağız, zaten oyun tip olarak fare becerisi isteyen bir platform oyunu. Farenin yanında klavye kullanarak bazı özelliklere ulaşıyoruz. Space tuşu oyunu durduruyor. Farenin sol ve sağ tuşu başarılı olabilmek için çok çok önemli. Sol tuşa basılı tuttukça kamera sola, sağ tuşa basılı tuttukça sağa dönüyor. Özellikle geri giderken ve kenarlardaki jetonları toplarken kahramanlık denemek yerine kamera açısını değiştirmek daha mantıklı. Her zorlukta 25 bölüm var, toplam 75 bölüm uzun ve zevkli bir oynanabilirlik sunuyor.

Anlatması kolay, oyunu anlaması ve başlaması da çok kolay fakat bölümleri geçmek inanın zor. Neverball Easy bu açıdan ilk bölümlerini adeta bir tutorial havasında sunuyor. Eğlenceli, beceri isteyen bir oyun arayan ve kaybettikçe sinirlenip hırs yapan oyunculardan biriyseniz bu oyunu kesinlikle oynamalısınız. Oyunun resmi sitesi ‘http://www.neverball.org’ adresinden yeni sürümleri ve sıkça sorulan soruları takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.