Alcatraz

Alcatraz adasını hepimiz duymuşuzdur. San Francisco körfezinde bulunan ada aynı adı taşıyan Alcatraz hapishanesi ile ünlüdür. Bir diğer özelliği de tarihte hiçbir mahkumun hapishaneden kaçamamasıdır. Ada denizin ortasında olduğu için ya bir tekneye ya da bir helikoptere ihtiyacınız olacaktır. 1934-1963 yılına kadar güvenliği dolayısıyla Amerika’nın en azılı mahkumları burada kalmıştır. Bunlara arasında Al Capone ve Doc Barker gibi ünlü mafya babaları da vardır.

Gelelim oyunumuza. Alcatraz 1992 tarihli bir oyun. Oyunda Alcatraz’ın bu ününe yaışacak şekilde hazırlanmış. Gerek introsu gerekse müzikleriyle adanın havasını oyunculara yaşatıyor. Oyundaki görevimiz adada mahkum olan ünlü bir uyuşturucu kaçakçısını kaçırmak. Bu sefer kötülerin tarafında olduğumuzu da söylememe gerek yok herhalde. Oyuna başlamadan önce görevimiz hakkında bize kısa bir brifing veriliyor. İki saatlik bir süre dilimi içinde yapmamız gerekenler anlatılıyor. Eğer iki saat içinde görevi tamlayamazsak adanın helikopter pistinde bekleyen helikopterimiz bizi de adada bırakarak oradan ayrılacak. Bu yüzden elimize de çabuk tutmalıyız.

Oyun aynı anda iki kişiyle oynanabiliyor. Yalnız burada bir sorun ortaya çıkıyor. İki kişi aynı anda ikiye bölünmüş split bir ekranda oynuyoruz. Fakat tek kişi oynayacağımız zaman; ki bunu oyunun başında seçiyoruz, yine ekran ortadan ikiye bölünmüş durumda oluyor. Ve ekranın alt kısmında bekleyen diğer arkadaşımız gelen düşmanlara karşı koymuyor ve ölüyor. Buna rağmen koskoca ekranın sadece üst tarafında oynamaya devam ediyoruz. Keşke tam ekran olabilseymiş.

Oyunun ortamı gerçekten güzel. Yönettiğimiz karakterle karşımıza çıkan düşmanlarımızı öldürerek ilerliyoruz. Öldürdüğümüz askerlerden düşen silah, el bombası ve bıçakları da toplayarak yolumuza devam ediyoruz. Burada en çok hoşuma giden özellik ise F1 tuşuna basarak ortamın ışık değerini değiştirebiliyoruz. Uzun süre bu oyunu oynayacağımızı düşünerek yapımcılar arka planı mavi, yeşil ve gri tonda ayarlayabilmemize imkan sağlamışlar. Burası çok hoşuma gitti gerçekten. Arka plan değişse bile ortamın ambiansı değişmiyor.

Oynanış çok basit olarak hazırlanmış. Yön tuşlarıyla karakterimizi yönetip, spacebar ile ateş ediyoruz. Eğer üst tuş + spacebar kombinasyonu yaparsak silahımızı değiştiriyoruz.. Yine ilerlerken karşımıza bazı saklanma alanları çıkıyor. Bunları fark edeceksiniz. O noktalarda üst tuşa basarsak karakterimiz ekranın üst kısmına gidip Rambo gibi saklanıyor. Tabi bu noktada karşıdan gelen askerler sizi görmeden geçiyorlar.

Alcatraz konulu oyunlar arasında ilk yapılanlardan olduğu belli. Konusu, grafikleri ve ortamıyla çok iyi bir oyun. DosBox kullanmayı unutmayın. Herkese iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.