Kaptan Tsubasa 2

Tsubasa; pek çoğumuzun sabahları erkenden kalkıp izlediği veya uğruna okula geç gittiği futbol çizgi filminin kahramanıdır. 30’lu yaşlarına varmış kişiler TRT günlerinden hatırlar, daha genç nesil ise Benjaminin ve bu futbol kahramanının yerinde olmayı düşlemiştir.

Çizgi film serisinin Türkiyede yayınlanan bölümleri Tsubasanın orta okul yıllarını kapsıyor. Nankatsu ile diğer Japon rakiplerine karşı oynadığı maçlarını defalarca seyrettik. Fakat gerçekte yüz bölümden fazla yayınlanan seri nihayetinde profesyonel kariyerini Barcelona’da sürdüren Ohzora Tsubasa’ya kadar varıyor. Çizgi film serisinin bir kısmı halen internette youtube vasıtasıyla Türkçe altyazılı olarak veriliyor, merak eden Tsubasa fanatiklerine şiddetle tavsiye ederim.

Oyunumuza dönersek Fransadaki Dünya Gençler Şampiyonası Finalinde Almanyayı deviren Japonya’nın kaptanı Tsubasa; Roberto ile beraber futbolunu geliştirmek için Brezilyaya gider. Burada Roberto eşliğinde Sao Paulo formasını terletecek ve Rio Kupasında Brezilyanın en büyük genç oyuncusu Carlos Santana’nın oynadığı Flamengo’yu yenerek kupaya uzanmaya çalışacaktır. İlk altı maçımızı Sao Paulo ile Rio Kupasında Brezilyalı kulüplere karşı yapıyoruz. Kupayı kazanabilirsek ardından Misaki ile Nankatsu serisi başlıyor. Oyunun ilerleyen kısımlarında ise bu kez Japon Milli Takımı ile Dünya Şampiyonluğuna uzanabilmek için devleri dize getirmeye çalışıyoruz.

Kazandığımız her maçtan sonra F5 ile save alırsak, yenilsek bile F8 ile o noktaya dönüp maçı tekrar oynayabiliriz. Oyunun başında ‘Meeting’ menüsünde Roberto’nun tavsiyelerini dinleyip dikkat çektiği adamlara önlem almalıyız. Ayrıca Taktik ekranından (şimdilik yedek oyuncumuz yok) oyuncu dizilimini ve stratejilerimizi değiştirebilir, oyuncularımızın yeteneklerini görebiliriz. Ayrıca emülatör ekranını istediğimiz kadar büyütebilir, görüntü kalitesini ve tuşları da ayarlayabiliriz.

Kaptan Tsubasa serisinin en büyük özelliği gerçek zamanlı ve sıra tabanlı oynanışı tek potada kaynaştırmasıdır. Topu ayağımıza alıp serbestçe ilerliyoruz fakat durduğumuzda oyun sıra tabanlı hale geliyor ve hamlemizi seçiyoruz. Menüler Türkçe olduğu için hamle seçimi oldukça kolay. Ayrıca oynayarak keşfetmek en güzeli. Gene de bir kaç ipucu verebilirim:

– Pas verirken arada adam olmamasına özen gösterin, özellikle güçlü takımlar böyle topları hemen kaparlar.

– Tsubasanın Drive Şutunu dikkatli kullanın ve onun gücünü özel çalım ve özel paslarla bitirmeyin.

– Her takıma gol atılabilen yegane taktik şudur: Ceza sahasında oyuncunuzun yanında kaleci vardır yani kaleye yakındır. O oyuncuya topu açarsınız ve kaleci de çıkar. Eğer o topu bilerek ıskalarsanız kaleciyi şaşırtıp boşa çıkartmış olursunuz ve topu bıraktığınız yerde oyuncunuz varsa boş kaleye golü atar.

– Yumrukla uçmak her zaman avuçlamaktan daha başarılıdır. Avuçlamak ancak çok kolay şutlarda tercih edilmelidir.

– Rakibin özel oyuncuları çok baş ağrıtırlar. Özel dikkat gerektirirler.

– Forvet oyuncunuzun şut çekmekten gücü tükenirse onu bir başkasıyla değiştirin yoksa şut çekemez.

– Çalım yapmadan boş alanlara paslaşarak oynamak en idealidir. Kalecimiz her zaman zayıf olacağından ona fazla güvenmemeliyiz.

Bir de oyunun başlarında tamamen Türkçe ilerlerken eksik çeviri nedeniyle ilerleyen takımlarda bazı yazılar İngilizceye dönüyor. Umarım sizler için sorun olmaz. Bu popüler futbol oyununu seviyorsanız serinin üçüncü dördüncü ve beşinci oyunlarını da mutlaka deneyin. NES oyunu olup NESten emülatörüyle sorunsuzca çalışan Kaptan Tsubasa zor bir oyundur, şans sizinle olsun!

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.