Goal 3

Yıllarca aterilerimizde oynadığımız meşhur Goal 3 oyunu artık NES emülatörleri sayesinde pc karşısında da oynanabiliyor. Özel şutlarımız ve gayretli oyunumuzla Dünya Kupasını kazanmaya çalışacağız.

Diğer Kunio Kun Nekketsu oyunları gibi esprili bir dile sahip olan Goal 3; oyuncuların jest ve mimikleri, Japon manga kültürü ve oyun yapısıyla gerçekten oldukça eğlenceli ve sıra dışı. Aterilerimizde Japoncasıyla uğraşırdık fakat artık oyunumuz İngilizce olduğundan ayrıntıları yakalamak daha kolay. Şimdi kalecimizin açılmasını engellemek, defans ve hücumu ayarlamak, oyuncu morallerine müdahale etmek mümkün görünüyor.

Sahada 5 kaleci ve 1 oyuncuya sahibiz. Her oyuncumuzun farklı özel şutu ve diğer özellikleri (farklı top çalma teknikleri gibi) var. Bunları onların profillerinden görebiliyoruz. Maç esnasında sadece bir oyuncuyu yönetiyoruz ve diğer oyuncular için sadece pas ver-şut çek gibi isteklerde bulunuyoruz. Kalecimiz tamamen bağımsız hareket ediyor fakat kale vuruşlarında sadece bizim yönlendirdiğimiz oyuncuya pas verir veya topla açılabilir. Rakiplerimiz ise sadece takım olarak tek özel şut vururlar ve her rakipte oyunu kuran bir yıldız oyuncu zaten tipiyle ve ısrarlı top sürmesiyle hemen kendisini belli eder.

Özel şutlara gelirsek oyuncumuzun kendine has özel şutundan önce A+B ile topu kaldırıyoruz, ardından A+B ile kendimiz havaya sıçrıyoruz ve topla buluşunca şut tuşu veya aşağı yönle beraber şut tuşuna basınca özel şut çekiyoruz. İstersek havada topla buluşunca A+B ile bir kademe daha sıçrayıp topa öyle vurabiliriz. Kafa şutu vurmak için son aşamada yukarı yönle beraber şut vurmalıyız. Rövaşata için geri yönle şut yapıyoruz. Hard zorlukta topla beraber durmadan sıçrarsak özel şut çekilemiyor yani özel şut şartları daha zor.

Hem eğlenmek hem de futbol oynamak için daha iyi bir seçenek yok. NES arşivleri için olmazsa olmaz bir klasik olan oyunun diğer sporlarla ilgili olanlarının da (basketbol, voleybol, buz hokeyi ve dahası) denenmesini öneririm.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.