Emlyn Hughes Soccer

İnsanların sıradan ve içerisinde sadece 2-3 kuralı barındıran futbol oyunlarını oynadıkları dönemde EHS piyasaya bomba gibi düşmüştü. O devirde evlerinde Atarileri olan çocuklar Commodore64’ün bu futbol oyununun başarısını ağızları açık izlemişlerdi. EHS futbol oyunları tarihinde yeni bir sayfa hatta yeni bir çığır açmıştı ki; bu pek çok futbol oyunu fanı tarafından o zaman için tüm platformların en iyi futbol oyunu olarak değerlendirilmişti. Bence de öyleydi.

Bir futbol oyunu ne kadar farklı olabilir ki? İşte EHS’ın bu soruya verebileceği o kadar çok cevap var ki…Oyunda hem uluslar arası takımlar hem de İngiltere 1. Ligi takımları mevcut. Hem de tüm gerçek kadroları ve kulüp bilgileri ile. Kendi istediğimiz takımı kurma, taktik verme ve saha düzeni tamamen bize ait. Takımlar üzerinde görsel anlamda değişiklik yapabilme. Forma renkleri, şekilleri vb. En önemli ve benim en çok hoşuma giden özellik ise oyun sahasının tamamının rengini kendi isteğimiz doğrultusunda değiştirebilmemiz olmuştu. İlk başta çok garip gelebilir ama toprak bir saha havası verilmiş kahverengi bir sahada maç yapmak benim için çok eğlenceliydi. Tabi daha da öteye giderek pespembe bir sahada da maç yapabiliyorsunuz. Saha çizgileri de istediğiniz bir renk olabiliyor. Tamamen sizin zevkinize kalmış. EHS’ı istediğiniz kadar oyuncuyla oynayabilirsiniz. Oyunun bu konuda herhangi bir kısıtlaması yok. Bir de elinizde uyumlu bir joystik olması her zaman için daha keyifli bir oyun demek. Ama “yok ben tuşlarla alıştım oyun oynamaya” diyorsanız oyunun güzelliğinden fazla bir şey kaybetmeyeceksiniz.

Oyunun tasarımı aslında şu anda kullandığımız Windows XP’ye çok benziyor. Grafiksel açıdan o kadar iyi olmasa da kullanılan mantık aynı. Oyunda ekranın üst tarafında bir menü bulunuyor. Oyunla ilgili her türlü ayarı bu menülerden yapabiliyoruz. Bu menülere bakınca sakın gözünüz korkmasın. İlk başlarda karışık gelebilir fakat sonraları ne kadar düzenli hazırlandığını fark edeceksiniz. Hatta bu menülerde Commodore64 oyunlarında fazla sık görmediğimiz oyunu kaydedebilme seçeneği bile mevcut. Oyunu programlayanlar uzun soluklu bir oyun olacağı için böyle bir özellik koymayı da ihmal etmemişler. Çünkü oyun gerçekten bir maç yapılıp çıkılacak bir futbol oyunu değil. Hepinize iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.