Batman Returns

Batman oyunlarını hep sevmişimdir. Tabi bunda filmlerinin de etkisi büyük. Gotham şehrinin o gotik havası her bölümde ayrı bir güzeldir. Sis, pus, soğuk ve kar Gotham’ın mistik ve gotik havasının en büyük özellikleridir. Tabi bunu tamamlayan başka özelliklerde var. Başta filmdeki karakterler… Neredeyse tamamına yakını 50 ve 60’lı yılların kostümlerini kullanıyor. Araçlar da o yılların arabaları. Ama diğer taraftan teknoloji şu an henüz dünyanın bile ulaşamadığı bir teknoloji. Evler eski görünümlü fakat içleri son model teknolojik cihazlarla donatılmış. İşte bu tezatlık da Gotham’ın o farklı havasının en büyük özelliklerinden.

Oyunumuz Beat ‘em Up tarzında bir oyun. Yani Türkçesi “önüne geleni döv” şeklinde olabilir. Karakterimizle Gotham şehrinin sokaklarında ilerlerken her zamanki gibi karşımıza kötü kalpli düşmanlarımızın üzerimize saldığı adamlarla çıkıyor. Bu bağlamda tipik beat ‘em up oyunlarından pek farkı yok. Aslında diğer platformlarda yani Pc, Amiga, Commodore64 bilgisayarlarda da Batman oyunlarının tarzı ve konusu birbirine çok yakın. Hatta hemen hemen aynı. Ama bu oyunu diğer oyunlardan ayıran bir özellik var. O da oyundaki karakterler.

Yönettiğimiz Batman karakteri ve karşımıza çıkan düşmanlarımız çok büyük olarak modellenmiş. En ince ayrıntısına kadar her şeyi görebiliyoruz. Bu da oynarken oyundan biraz daha fazla keyif almamızı sağlıyor. Karakterimiz oyunda hepimizin bildiği Batman silahlarını ve dövüş tekniklerini kullanıyor desem de yer yer bana karate yapıyormuş izlenimini de verdi. Açıkçası Batman o hareketi yapınca ilk gördüğümde şaşırdım. Resmen döner tekme atıyordu. Ama oynadıkça alışıyorsunuz. Yine avucumuzdan fırlattığımız iple istediğimiz yere kendimizi çekebiliyoruz. Asılı kalabiliyoruz. Bir de düşmanımıza fırlattığımız bir nesne var elimizde. Ama tam olarak ne olduğunu çözemedim.

Oyunu oynayabilmek için “Gerekli Programlar” kısmından “SNES Emülatörünü” indirmeniz gerekmektedir. Hepinize keyifli oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.