The Flintstones

Yıllardır televizyonlarda izlediğimiz bir çizgi filmdir Çakmaktaşlar. Herkes onları bilir. Hatta bu kadar çok bilinip sevilmesinin en başında da karakterlerin ve şehirlerin isimlerinin Türkçe’ye çevrilmesi büyük rol oynar. Taş Yatağı, Çakıl, Çakmaktaş, Taşkafa, Moloztaş…

Oyunumuz yine tipik bir platform oyunu. O hantal ve şişman Fred Çakmaktaş bir anda karşımıza hoplayıp zıplayan, son derece atletik bir kişi olarak çıkıveriyor. Karşısına çıkan adamları ve hayvanları o kadar kıvrak ve seri bir şekilde alt ediyor ki bir an için şaşırıyorsunuz. Bu yönüyle çizgi filmden biraz uzak olsa bile kısa sürede alışılyor. Oyun çizgi filmdeki ortamı birebir yansıtmış. Dinozorlar, kurbağalar ve adını bilmediğim çizgi filmde de karşımıza çıkan acayip yaratıklar bu oyunda da mevcut. Kullanılan sesler de çizgi filmden alınan sesler. Çakmaktaş’ın ünlü “Yabadaba duuu”su eve gelince de “Wilmaaaa” diye bağırması oyunda bulunan sesler arasında. Oyunun genel anlamda Fred Çakmaktaş üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Diğer tanıdık yüzleri görmek için oyunda biraz yol kat etmemiz gerekmekte.

Flintstones oyununu ilk çalıştırdığımızda karşımıza çoklu dil seçeneği çıkıyor. Ama maalesef aralarında Türkçe yok. Eğer Almanca ya da Fransızcanız İngilizcenizden daha iyiyse bu diller başta olmak üzere pek çok dil seçeneğini de seçebilirsiniz. Bu da oyuna bu yönüyle bir artı katmış. Ama bizim açımızdan değişen bir şey yok tabi ki.

Müzikler oldukça güzel. Zaten hep bildiğimiz şarkılar. Çakmaktaşlar’ın o unutulmaz müziği oyunu çalıştırdığımızda hemen karşımıza çıkıyor zaten. Oyun sırasında çalan müzikler de oyunun gidişatına ve heyecanına uygun olarak hazırlanmışlar. Oyun oynarken bazen arkada çalan müzik sizi sinir eder ya. En kısa sürede haklarınızı tamlayıp oyuna yeniden başlamak; bunu yaparken de options kısmından müziği kapatmak istersiniz. İşte bu oyunda böyle bir sorun yaşamayacaksınız. Flintstones oyununu oynayabilmeniz için “Gerekli Programlar” kısmından “SNES Emülatörü”nü indirmeniz gerekmektedir. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.