Derya Kılıç OkeyNet v1.1

İnternet üzerinde, kimdir bu Derya Kılıç diye merak edip aramaya başlayınca maalesef hayal kırıklığına uğradım. Bu ismi aratıp insan google aramalarında en üstte kendi sitesini görünce üzülür mü hiç demeyin. Üzülüyormuş demek ki. Oyunun içinde yer alan internet adresi de çalışmayınca sistemi biraz daha zorlayıp önbellekten arta kalan sayfa kalıntılarına ulaştım. Bir de ne göreyim. Derya Kılıç’ın bir okey oyunu daha varmış. Hem de bu sefer ki bilgisayara karşı değil, ağ üzerinden arkadaşlarınıza karşı oynayabileceğiniz bir okey oyunu. E tabi bize de bu oyunu incelemek kalıyor sadece.

Oyundan bahsetmeden google aramalarından bu sayfaya gelenler için küçük bir hatırlatma. Şu anda incelemesini okuduğunuz oyun OkeyNet yani ağ üzerinden arkadaşlarınıza karşı oynamanız için yapılmış olan oyun. Eğer amacım sadece bilgisayara karşı oynamak, boşver ağdan oynamayı diyorsanız sizi Derya Kılıç Okey v2.1 in sayfasına alalım.

Evet sanırım ağ üzerinden arkadaşlarıyla okey oynamak isteyenler bu yazıya devam ediyorlar. Benden önce oyunun normal versiyonunu açıklayan arkadaşım Arif gibi ben de okey oyunun kurallarından bahsetmeyeceğim. Eğer hala bu güzelim oyunu oynamayı öğrenemediyseniz öğrenmeniz için elinize büyük bir fırsat geçmiş demektir. Çünkü oyunun içindeki yardım dosyası oyunu size ayrıntılarıyla açıklıyor. Biliyorsanız da bilmiyorsanız da indirin oynayın durumu var kısaca.

Dediğim gibi oyun ağ üzerinden oynanmak üzere tasarlanmış. Oyunu 4 kişi oynayacaksa eğer, 1 kişi oyunu kuruyor, diğer 3 kişi de oyunu başlatma sayfasında bulunan IP kısmına oyunu kuran arkadaşlarının IP numarasını yazarak oyuna bağlanıyorlar. Herkes ana bilgisayara bağlandıktan sonra, oyunu kuran kişi başlat düğmesine basarak oyunu başlatıyor ve eğlenceli dakikalara giriş yapıyorsunuz. Eğer bu işlemi bilgisayarınızda ilk kez yapıyorsanız Windows size bir güvenlik duvarı uyarısı verecektir. “Engellemeyi Kaldır” seçeneğini kullanarak bu ekranı da geçebilirsiniz. Aksi taktirde oyuna bağlanmada sorunlar yaşayabilirsiniz.

Her ne kadar oyun aynı ağda bulunan bilgisayarların birbiriyle oynaması için tasarlanmışsa da çeşitli yardımcı programlarla internet üzerinden diğer arkadaşlarınıza karşı da oynayabilirsiniz. Aklıma ilk olarak “Hamachi” isimli program geliyor bu işlem için. Bu program sanal olarak yerel bir ağ yaratarak diğer kullanıcıların bu ağa başlanmalarına olanak sağlıyor. Böylece sanki herkes aynı yerel ağ üzerindeymiş gibi multiplayer oyunları oynayabiliyor. Programın nasıl kullanıldığı hakkında net üzerinde yeteri kadar bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Ama burada Derya Kılıç’ın da yapmış olduğu bir uyarıyı hatırlatmakta fayda var. Oyun yerel ağda oynanmak üzere tasarlandığından herhangi bir güvenlik önlemi barındırmıyor. Bu yüzden tanımadığınız kişilerden uzak durmalısınız.

Oyunun ayarlar bölümünde bir çok şeyi değiştirebilirsiniz. Örneğin oyuncu isimlerini, oyunun başlangıç sayısını, masa rengini, taşların temasını vs. Ekranın solundaki menüde yer alan tuşlar zaten kendini belli ediyorlar. Bunlar oyunu oynarken size çok fazla yardımcı olacaklardır. Oyunun en büyük özelliğini de belirtmeden geçmeyelim. Ağ üzerinden oyunu oynarken, herhangi bir oyuncunun ağdan kopması durumunda oyununuz yarıda kalmıyor. Arkadaşınızın yerine hemen robot oyuncu oyuna dahil oluyor ve arkadaşınızın yerine oyuna devam ediyor. Ağ üzerinden oyun oynarken karşılaşılan en büyük sorunlardan birine de bu şekilde bir çözüm bulduğu için Derya Kılıç’a teşekkür etmeliyiz sanırım.

Sonuç olarak geç keşfettiğimiz bir oyun olsa da bulduğum gün sayfaya eklemeden edemedim. Derya Kılıç’ a da buradan sesleniyor ve kendisinden hemen yeni bir web sayfası ve yeni yapımlar beklediğimizi belirtiyoruz. Zira kendisinin ve oyunlarının hayran kitlesi sandığından daha büyük. Herkese iyi oyunlar…

4 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Derya Kılıç Okey | MemoBlog

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.