Indiana Jones and the Last Crusade

Yine bir filmini izle oyununu oyna kuşağında daha birlikteyiz. Ne bu kuşak diye sorarsanız, birkaç saniye önce uydurduğum için ayrıntıları hakkında konuşamayacağım ama son 2 oyun incelemesinde kullandığım yönteme yakıştırılan bir isim olduğunu söyleyebilirim. Bu sıralar Indiana Jones serisinin filmlerini sırayla izledim ve hemen ardından sıcağı sıcağına oyunlarını da incelememin güzel olacağına karar verdim. Bu yüzden üçlemenin son filmi (2008 yılında yapılan son filmini saymıyorum) Indiana Jones and the Last Crusade’in adventure türündeki oyununu (action versiyonu da var) anlatmaya çalışacağım.

Kısaca konudan bahsetmek gerekirse kahramanımız Dr. Jones’un babası Henry Jones, tüm hayatını İsa’nın son akşam yemeğinde kullandığı kutsal kaseyi bulmaya adamış bir bilim adamıdır. Efsaneye göre bu kutsal kaseyi ele geçirenler sonsuz yaşama ve çok büyük bir güce kavuşacaklardır. Henry Jones Kutsal Kaseyi bulmaya yönelik bir araştırma sırasında kaybolur ve onu bulmak yine Indiana Jones’a düşer. Tabi bu macerada Dr. Jones’un yine en büyük rakibi Kutsal Kaseyi ele geçirmek isteyen Nazilerdir.

Oyunumuzun tamamen bu filme ve konuya paralel gittiğini söyleyebiliriz. Oyunun başından sonuna kadar oyunun geçtiği mekanlar filmdekilerle hemen hemen aynı. Tabi karşımıza çıkan bulmacalar biraz farklılık gösteriyor. Benim gibi filmi izleyip bulmacaların çözümünü hemen bulacağınızı düşünürseniz maalesef kütüphanede yerde X rakamı dışındaki bütün rakamları görünce hayal kırıklığına uğrayabilirisiniz.(X never marks the spot… ) Bunun gibi birçok bulmacanın çözümü filme göre biraz farklılık gösterebiliyor. Ama ara ara diyaloglarda filmdeki diyaloglara yapılan göndermelerle karşılaşabilirsiniz. Hatta bulmacalarda olmasa bile seçimli diyaloglarda filmi izlemiş olmanın bazen yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Ama dürüst olmak gerekirse oyundaki bazı bulmacalar sizlere çok fazla zaman harcatacak türden. Özellikle yapılan bazı seçimler oyunu kaybetmenize neden olduğundan sık sık oyunu kaydetmenizde fayda var. Bu işler için F5 tuşunu kullanabilirsiniz.

Oyun bir icon adventure olduğundan çeşitli eylemlerde bulunmak için ekranın altındaki komutları kullanıyoruz. “Open” ı seçip ekranda kapıyı açtığımız gibi, önce cebimizdeki bir nesneyi seçip, daha sonra kullanacağımız eylemi seçerek, en sonunda da ekranda üzerinde kullanacağımız bölgeye tıklayarak da çok çeşitli işlemler yapabiliriz. Oyunda ilerlemeniz için yapmanız gereken bazı ana görevler olduğu gibi, yapmak zorunda olmadığınız ama oyun sonunda elde edeceğiniz puanı arttırmanızı sağlayan bazı ara görevler de var. Dediğim gibi bunlar yapılması zorunlu şeyler değil ancak bazen size puan olarak bazen de gelecekte karşınıza çıkması olası problemleri engelleyip kolaylık sağlayarak yardımcı olabiliyorlar. Oyunda sona ulaşmak için izleyebileceğiniz çok fazla yol var. Oyunun gelişimine ve yapacağınız tercihlere göre bu yolları siz seçeceksiniz.

Filmde olduğu gibi oyunumuz da çok çeşitli ülkelerde geçiyor. ABD, İtalya, Almanya, Orta Doğu bunlardan bazıları. Ülkeler arası geçişlerde filmden aşina olduğumuz harita üzerinden yapılan yolculuğun bize de gösterilmesi de unutulmamış. Bir Türk olarak filmde olduğu gibi oyunda da sık sık İskenderun ismini duymak da gururlandırmıyor değil tabi.

George Lucas’ın film yapımında olduğu kadar oyun yapımında da ne kadar iyi olduğunu kanıtlayan bir oyun Indiana Jones and the Last Crusade. 1990 yılı olmasına rağmen gerek grafikleri gerekse müzikleriyle bir adventure nasıl yapılır gösteren bir oyun. Bize de oynayıp keyif almak düşüyor sadece. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.