NBA Hangtime

Üniversitede, öğrenciliğimin ilk dönemlerinde, evi henüz birkaç bilgisayarlı internet cafemsi bir yere dönüştürmeden önce evde tek bir bilgisayarımız vardı. Sağdan soldan bulduğum parçalarla topladığım bilgisayar maalesef ancak kendisi çalıştırabilecek yeteneğe sahipti. Bu yüzden başında zaman geçirebileceğimiz pek fazla oyunumuz yoktu. Ama bir oyun vardı ki yaptığımız 3-4 kişilik maçlardan aldığımız zevk, o bilgisayarı bile bize dünyanın en güzel icadı olarak gösterebiliyordu. Bu oyun NBA Hangtime dan başkası değildi.

Söylemekte yarar var ki bu oyun NBA Hangtime ın orijinal PC versiyonu. Normalde oyunun Windows XP ve Windows Vista altında çalışmaması gerekiyor. Ama şu anda incelemesini okuduğunuz versiyonu bu sistemlerle tamamen uyumlu hale getirilmiş ve sorunsuz çalışan versiyonu. Sakın sizde benim gibi “daha önce denedim XP de çalışmadı” diyerek bu oyundan umudunuzu kesmeyin. İşte size eski günlere dönmek için bir fırsat.

Oyunu bilenler çok iyi biliyordur zaten, ama bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse oyunumuz içinde zamanının gerçek NBA oyuncularının yer aldığı ve 2 kişilik takımlarla çeşitli maçlar yapabileceğimiz güzel bir basketbol oyunu. Oyunda gerçek NBA takımları ve 150 gerçek NBA oyuncusu elimizin altında oynanmayı bekliyor. İster ünlü oyuncuları yöneterek maçlar yapabilir, isterseniz kendinize bir karakter yaratıp yapacağınız maçlarla da karakterinizi sürekli geliştirebilirsiniz.

Dediğim gibi oyunda kendinize bir karakter yaratıp, takım arkadaşınızı seçerek sırayla rakiplerle maçlar yapabiliyorsunuz. Yaptığınız her 3 maçtan sonra karakteriniz özelliklerini geliştirmek için puan kazanıyorsunuz. Yaptığınız maçlardan sonra istatistikleriniz sürekli kaydediliyor. Bu istatistik ekranları eğer arkadaşlarınızla birlikte oynuyorsanız ayrı bir önem kazanıyor tabi. Oyunda bulunan bütün takımlarla maçlarınızı tamamladıktan sonra aynı takımlarla tekrar maçlar yapmaya başlıyorsunuz ama bu sefer takım oyuncularında ufak değişiklikler oluyor. Rakipler kademe kademe güçlenirken bazı takımlarda oyunun yapımcılarını oyuncu olarak görebiliyoruz, bazen de oyuncular daha değişik yaratıklar şeklinde olabiliyor. Bunlar zaten NBA Hangtime ın karakteristik özellikleri diyebiliriz. Oyun şimdiki ciddi NBA oyunlarından biraz daha farklı.

Oyundaki espri öğelerini maç içinde de görebilmek mümkün. Örneğin oyunda faul yok. Topu almak için rakibi yerden yere vurabiliyorsunuz. Tabi aynı şeyleri onlar da yapabiliyor. Bunun dışında aynı oyuncunun veya takımın arka arkaya sayılar atması takıma ya da oyuncuya çeşitli özellikler verebiliyor. Böyle olduğunda top buz ya da ateş haline geliyor ve bu özelliğe sahip oyuncu biraz daha güçlenmiş oluyor.

Her oyunda olduğu gibi NBA Hangtime dan da maksimum zevki alabilmek için gerçek oyunculara karşı oynamanızı öneririm. USB Joysticklerle 4 kişiye kadar oyuncu sayısını arttırabilirsiniz.

Oyundaki grafikler ve sesler için söylenecek pek bir şey yok açıkçası. Hiç biri sırıtmıyor. Şimdinin teknolojisinin gerisinde kalsalar da birbirini tamamlayıcı özellikleri size hiçbirşey fark ettirmiyor.

Sonuç olarak oyunu arayan, XP ya da Vista üzerinde oynamak isteyenler için güzel bir fırsat olduğunu söyleyebilirim. İlk defa oynayacaklara da şiddetle tavsiye ederim. Bu oyun için 14 yıl geç kalmış olsanız da… Herkese iyi oyunlar…

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.