Caveman Ugh-lympics

Son günlerde dikkat ettim de yazdığım incelemelerde spor oyunlarına ağırlık vermeye başlamışım. Her ne kadar dos oyunu olarak spor oyunları birkaç istisnanın dışında vasatı aşamasalar da bazen öyle oyunlar çıkıyor ki sizi kendine bağlayıveriyor.

Caveman Ugh-lympics de bunlardan biri. Eski çağlarda geçen olimpiyat oyunlarını konu alıyor. Sakın Antik Yunandaki günümüzde de devam eden olimpiyatlar zannetmeyin. Bu daha da eski. Taa taş devrinde geçiyor ve yapılan sporlar bilinenlerinden biraz farklı.

Oyunumuza yöneteceğimiz karakteri seçerek başlıyoruz. 6 mağara adamı arasından istediğimizi seçiyoruz. Hepsinin ayrı özellikleri. Bir dalda iyi olabilirken diğerinde olamıyabiliyor. Daha sonra gelen menüdeki seçenekleri takip ederek ister pratik yapabilir istersek de olimpiyatlara başlayıp bütün sporlarda sırayla yarışabilirsiniz. Ama tuşları ve amacınızı kavramak için önce biraz pratik yapmanızda yarar var.

Birazda oyunda bulunan sporlar hakkında bilgi vereyim. Benim en çok hoşuma giden ateş yakma. Rakibinizden daha kısa sürede elimizdeki sopaları ve nefesimizi kullanarak ateş yakmamız gerekiyor. Söylemekde yarar var ki bu spor da dahil hemen her sporu sağ sol tuşlarına arka arkaya basarak oynuyoruz. İleri ve geri tuşları da üflemeye yarıyor. Önce rakibinizi izlerseniz ateşin nasıl yakıldığını öğrenebilirsiniz. Diğer bir spor engelli koşu benzeri bir oyun. Ama peşimizde bir kaplan var. Bir diğeri çekiç atmaya benziyor, ama çekiç yerine arkadaşımızı fırlatıyoruz. Yüksek atlamaya benzeyen bir spor daha var.Tek fark sırık yerine dinazorun üzerinden atlıyoruz. Bir oyunda ise elimizdeki sopayla rakibe vurarak onu aşağı düşürmeye çalışıyoruz. Son olarak da dinazor yarışı var. Bu sporda da dinazorun üzerinde bir yandan koşarken bir yandan da engellerden atlamaya çalışıyoruz.

Oyunda kullanılan tuşlar yön tuşları ve enter. Oyun Windows XP de çalışsa da normalden biraz hızlı. Menülerde seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. DOSBox kullanmak en iyisi. Grafikler çizgifilm tarzında. Sesler ise PC Speaker için güzel. Müzikler ise giriş ve introlar dışında rastlamasak da yeterli düzeyde.

Yine sizi değişik bir oyunla tanıştırmanın verdiği mutlulukla yazımı bitiriken, bu oyunun isminin önüne de “Editörün Seçimi” sıfatını ekliyor ve şiddetle tavsiye ediyorum. Hepinize iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.