Kings of the Beach

Uzun zaman bir voleybol oyunu aradım bilgisayarda. Ama hangi platformda olursa olsun gerçek bir voleybol oyunu bulamadım. Çok eskiden bir ara commodore 64 te bir tane görsem de bir daha izine rastlamak mümkün olamadı. Sonunda her ne kadar bir plaj voleybolu da olsa bir tane buldum.

Oyunumuz Electronic Arts tarafından yapılmış bir plaj voleybolu. Bildiğiniz gibi 2 kişiden oluşan takımlarla kumun üzerinde yapılıyor maçlar. Bütün kurallar normal voleybol ile aynı, sadece oyunumuz biraz eski olduğundan puanlama eskisi gibi. Karşılıklı sayıların toplamı 5 ve 5 in katı olduğunda takımlar yer değiştiriyorlar ve sayı alabilmeniz için servisin sizde olması gerekiyor ve 15 e ulaşan maçı kazanıyor.

Oyunumuzun menüsü de plaj şeklinde yapılmış. Buradan istersek manşet, pas ya da smaç antremanı yapabilirsiniz. Diğer seçenekler ise hazırlık maçı ve turnuva seçenekleri. Ayrıca ortadaki “REGISTERATION” seçeneğiyle de oyun ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Oyunun 2 oyuncu desteği de var. Ayarları düzenlerken arkadaşınızla ister aynı takımda(COOPERATIVE) isterseniz rakip takımlarda(COMPETITIVE) oynayabiliyorsunuz. Oyunda sizi oyalayacak olan kısım turnuva bölümü. Sırayla kolaydan zora doğru rakiplerle karşılaşıyorsunuz. Eğer bulunduğunuz turu bitirirseniz bir şifre veriliyor ve istediğinizde bu turdan oyuna başlayabiliyorsunuz. Dediğim gibi rakipler kolaydan zora gidiyor. Ancak ne kadar zor olurlarsa olsunlar maçın sonuna kadar savaşmalısınız. Çünkü sonlara doğru rakibin performansı düşebiliyor. Bu da hata yapmazsanız size galibiyeti getiriyor tabii ki.

Oyun klavyedeki yön tuşları ve L,Ş,İ tuşlarıyla oynanıyor. “L” tuşu Smaç/Blok için, “Ş” tuşu pas için, “İ” tuşu da manşet için kullanılıyor. Bildiğiniz gibi her atakta 3 pas yapabiliyorsunuz. Pas hakkınız bittiğinde pasa ya da manşete basarsanız top otomatikman rakip sahaya atılıyor. Oyunda vuruş yapabilmek için zamanlama çok önemli. Smaçlarda doğru zamanda zıplamalı, pas ve manşetlerde ise topun düşeceği yeri iyi tahmin ederek doğru zamanda tuşa basmalıyız.

Sesler ve grafikler de oldukça iyi yapılmış. Menülerde çalan müzik PC Speakerdan gelse de oldukça güzel. Grafikler ise 1988 yılında yapılmış bir oyun için oldukça başarılı. Aslında Electronic Arts taki amcalara bir hatırlatsak da FIFA veya NBA serisi gibi bir de voleybol için de bir oyun yapsalar. En az diğer seriler kadar tutacağından eminim.

Büyük ihtimalle daha önce bilgisayarda oynamadığınız bir türü denemek istiyorsanız bu oyunu kaçırmamalısınız. Herkese iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.