Aladdin

Disney’in yarattığı eğlenceli çizgi kahramanlardan biridir Aladdin. Ve tabii sihirli lambadan çıkan cini de unutmamak lazım. Oyunumuzda Aladdin cininin yardımıyla Cabbar’a ve adamlarına karşı savaşıyor.

Bir platform oyunu olarak oldukça eğlenceli. Genelde çizgifilm vari bir oyun olduğundan komik öğeler ön plana çıkıyor. Gücümüz bittiğinde adamımızın bir boks maçını kaybetmiş gibi düşüşünden, rakilerimizi pantolanlarını düşürerek etkisiz hale getirişimize kadar bunları çeşitli şekillerde görebilirsiniz.

Oyunumuza DOSBox ile beraber çalıştırıyoruz ki zaten windows altında çalışmıyor. Güzel müziklerle birlikte oyun menüsü karşımızda. Buradan oyunla ilgili ayarları yapabilir, ses ve müzikleri kapatabilirsiniz. Ben DOSBox ile oynarken ses ve müzikleri kapatmak durmunda kaldım çünkü oyun hızı ve sesler arasında bir uyumsuzluk vardı. Umarım sizde aynı sorun meydana gelmez.

Oyunumuza başlarken kısa bir intro gösteriliyor. Cabbar sihirli lambayı bulunduğu mağaradan alabilmek için birine ihtiyaç duyuyor ve bunu yapabilecek kişi olarak da Aladdin’i seçiyor. Böylece oyuna başlıyoruz. Karakterimizi yön tuşlarıyla yönetiyoruz. Ayrıca Space tuşuyla zıplayabilir, CTRL tuşuyla kılıcımızı savurabilir ve ALT tuşuyla da elma atabiliriz. Elmaları dikkatli kullanın çünkü onlar topladığımız elmalar ve bitebiliyorlar. Oyundaki mavi renkli küplerin üzerine gelince cinin suratı çıkıyor. Böylece öldüğümüzde buradan oyuna devam edebiliyoruz. Bölüm sonlarına da güzel bir şey eklenmiş. Bir satıcı var ve yanına gidince tek hareketle dükkanını ortaya çıkarıyor. Buradan elmas sayımıza göre hak alabiliyoruz. Yine bölüm aralarında bonus ekranı karşımıza çıkıyor buradan da şansımız yerindeyse hak kazanabiliyoruz.

Oyun Disney’in elinden çıkan diğer oyunlar gibi çizgifilm grafiklerine sahip. Bu da oyunu orjinal çizgifilmine oldukça yakınlaştırmış. Çoğu oyunda olmayan kalitede ses efektleri ve müziklerde oyunumuzda mevcut.

Kısaca bildiğiniz Aladdin diyerek işin içinden çıkmak istiyorum. Ama gerçektende öle zaten. Anlatılacak pek birşey yok. Büyük ihtimalle çocukluğunuzda çoğunuzun elinden geçmiştir. O günleri tekrar yaşamak şimdi bir “tık” kadar yakınınızda. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.