Budokan

Uzakdoğu dövüş sanatlarının en güzide örneklerini görebileceğiniz bir oyun var karşınızda. Sokakta ilerlerken önünüze geleni dövdüğünüz oyunlardan sıkıldıysanız ve işin birazda sanat kısmıyla ilgilenmek istiyorsanız tam size göre bir oyun.

Oyun birbirinden farklı dört dövüş stilini içeriyor. Bunlar Karate, Kendo, Bo ve Nunchaku. Karate bildiğimiz karate. Elimizde hiç bir silah yok ve sadece yumruk ve tekmelerimizi kullanarak rakibimizle mücadele ediyoruz. Kendo da özel kıyafetimiz ve elimizdeki sopa benzeri nesneyle dövüşüyoruz. Bo da yine bir sopamız var ama teknik olarak kendodan biraz farklı. Üzerimizde ise normal dövüş kıyafetimiz var. Son olarak Nunchaku da ise elimizdeki aynı adlı aletle rakiplerimizle mücadele ediyoruz. Bütün dövüş sanatları ayrı tuş kombinasyonları kullanıyorlar ve hepsinde ustalaşmak oldukça zamanınızı alacağa benziyor.

Oyuna girdiğimizde kendimizi bir avluda buluyoruz. Aslında burası bir menü. Yeni yapım oyunlarda bu tür şeyler görmek normal olsa da 1989 yapımı bir oyun için oldukça etkileyici. Sağda ve solda bulunan yapılarda 4 dövüş sanatı için antreman yapabileceğimiz yerler var. Bu antremanları ister kendimiz istersek de bir rakibe karşı yapabiliyoruz. Yeteri kadar antrenmandan ve tuşlar üzerinde hakimiyet kazandıktan sonra da avlunun üst kısmında bulunan yapıya girerek turnuvalara katılabiliriz. Turnuvada sırayla rakiplerle dövüşüyoruz. Her dövüşten önce rakibi tanıtan bir ekran geliyor ki burayı dikkatli okumanızda fayda var. Rakipler hakkında size ipuçları verebilir. Son olarak da Avlunun sol üst kısmında bulunan yapıya giderek ister bilgisayara karşı stersenizde arkadaşınıza karşı hazırlık maçları yapabilirsiniz.

Tuşlardan bahsetmek gerekirse oldukça karışık bir tuş takımı var karşımızda. Oyun Numpad tuşarının tamamıyla oynanıyor. Hepsini anlatmayayım çok uzun sürer. Yanlızca bu tuşlara basarsanız hareket edersiniz eğer Shift le birlikte numpad tuşlarına basarsanız rakibe saldırı yaparsınız. Bolca antrenman yaparak tuşlara alışabilir ve değişik hareketler bulabilirsiniz. Menülerdeki seçimlerinizi Space ile yapabilir ayrıca B tuşuna basar da menülerde geri gidebilirsiniz.

Oyun grafik olarak oldukça üst düzeyde. Tabi bunu oyunun yapılış zamanını gözönüne alarak söylüyorum. Ama Electronic Arts tarafından yapılan bir oyundan da başka bir şey bekleyemezsiniz. Müzikler uzakdoğudan esintiler şeklinde. Oyunla oldukça uyumlu. Dövüş esnasında kahramanımızdan çıkan sesler sınırlı olsa da oldukça gerçekçi.

Sonuç olarak büyük ihtimalle şimdiye kadar karşılaşmadığınız türde ve kalitede bir oyun. Seveceğinize eminim. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.