Batman The Movie

90’lı yılların oyun piyasası ile şimdiki oyun piyasası arasında çok fazla fark var. Sinemalarda izlediğimiz pek çok filmin oyununu satın aldığımızda, filmin güzelliğinin bir türlü oyuna yansıtılamamış olduğunu görüyoruz. Bunun en önemli nedeni ise günümüz oyun firmalarının olaya sadece ticari açıdan yaklaşmaları.

Ticari kaygıların günümüze kıyasla çok az, oyun teknolojisinin de çok çok kısıtlı olduğu 90’lı yılların başında, filmlerinden sonra piyasaya çıkan pek çok Commodore oyunu, kullanıcıya izledikleri filmin havasını yansıtmakta başarılı olmuştur. Bunlar içinde de en başarılıları Ninja Turtles, Batman ve Robocop’tur.. Özellikle Batman serisi, bütün bölümlerinde, filmdeki heyecan ve atmosferi oyuna yansıtabilmiştir.

Batman The Movie, bir platform oyunu. Karakterimiz yine Gotham halkını kötülüklere karşı koruyor. Oyun bir binanın içinde geçiyor. Katlar arasında Batman’in o ünlü ipini fırlatarak; eğer merdiven varsa merdiveni kullanarak hareket ediyoruz. Bu arada yer yer karşımıza ateş ederek üzerimize doğru koşturan adamlar çıkıyor. Bu adamları fırlattığımız sivri bir nesneyle öldürüyoruz. Oyunun beni en çok zorlayan kısmı ise katlar arasında dolaşırken aşağıya atlamamız gerektiği zaman, aşağıda gerçekten bir kat olup olmadığını hatırlamak oldu. Çünkü oyun esnasında sadece bulunduğumuz kat ekranda görünüyor. Üst katta çıkılabilecek bir yer olup olmadığını ipimizi fırlatarak öğrenebiliyoruz. Yani ipimiz üst kata takılırsa yukarı çıkabiliyoruz. Fakat aşağıdaki kata inmek istediğimizde yapacağımız fazla bir şey yok. Tek yapacağımız geçtiğimiz yerleri aklımızda tutarak hareket etmek. Yoksa bir anda kendimizi zemin katta bulabiliyoruz. Buradan da anlıyoruz ki bazı katlar havada asılı şekilde duruyor. Yani bazı yerlerde aşağısı boşluk.

Oyunun, filmin atmosferine çok yakın hazırlanmış olduğundan yukarıda bahsettim. Özellikle müzikler neredeyse sanki Batman filmini televizyonda izliyormuşum hissini verdi bana. Batman serisindeki filmlerin müziklerini bilirsiniz. Karanlık, son derece atmosferik bir yapıya sahip, ara ara ve ani şekilde vuran timpanilerle dolu müzikleri vardır. İşte bu oyunda da aynı bu tarz müzikler bizi bekliyor.

Platform oyunlarından hoşlanıyorsanız seveceğiniz bir oyun. İlerleyen bölümlerde gerçektende bayağı zorlaşıyor. Oyundan keyif almak istiyorsanız en başta sorulan “Unlimited Lives?” sorusuna cevap olarak “N” tuşuna basmanızı tavsiye ederim. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.