Abuse

Bu yazıda da yine eskilerden, artık klasik haline gelmiş bir oyunu tanıtmaya çalışacağım. Abuse action türünün limitlerini bize gösteren güzel bir oyun. Bunu hem konusuyla hem de dos oyunlarında ilk olarak göreceğimiz kontrolleriyle bize yaşatıyor.

Konuya gelirsek, az da olsa klasik bir konusu var aslında. Oyun gelecekte geçiyor ve kahramanımız bir hapishanede tutulmakta. Mahkumlar üzerinde değişik deneyler yapılırken bir hata sonucu Abuse denilen bir mikrop yayılıyor ve tüm mahkumlar bundan etkileniyorlar. Biz ise üzerimize bir zırh giyerek hapishanenein karanlık dehlizlerinden kaçmaya çalışıyoruz. Karşımıza çıkan yaratıklar ve robotlar ise bizi engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Oyunumuzu türünün diğer örneklerinden ayıran özelliğinin kontrolleri olduğunu söylemiştik. Peki nasıl bu kontroller? Aslında şimdi pek de uzak olmadığımz ama o zamanalar için bir ilk olan mouse+klavye kontrolleri kullanılmış oyunda. Yön tuşlarıyla kahramanımızı kontrol ederken mouse ile de elimizdeki silahı yönetmeye çalışıyoruz. İlk zamanlar biraz zor gelse de alışınca usta manevralarla ve mouse+klavye kombinasyonlarıyla zorlu action sahnelerinden alnımnızın akıyla çıkabiliyoruz. Oyunda kullanacağımız diğer tuşlar ise CTRL ve bazı yerlede işimize yarayan alt yön tuşu. CTRL lazer, bomba, bazuka vb. silahlar arasında geçiş yapmamıza yarıyor. Alt yön tuşu ise düğmelere basarak kapıları açmamıza, asansörleri kullanmamıza ve bilgisayarın önüne gelerek oyunu kaydetmemize yarıyor.

Oyunun grafikleri ise yeni bir oyun olması nedeniyle oldukça başarılı. Eğer hapishane ortamları size karanlık gelirse ayarlara girerek oyunu aydınlatabiliyorsunuz. Sesler ise genelde silah sesleri ve yaratık çığlıklarından ibaret olsa da etkileyici. Tepeden çığlık atarak önümüze düşen yaratıklar ses biraz biraz açıksa sizi yerinizden fırlatacaktır emin olabilirsiniz. Oyunda müziklere ise pek rastlayamıyoruz ama yaratık çığlıklarından kaynaklanan şok size bunu farkettirmeyecektir zaten.

Oyun kontrolleriyle action türüne yeni bir soluk getirdiği açık. Action türünün limtlerine ulaşacağınız bu oyunu kesinlikle denemelisiniz. Hepinize iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.