Pushover

Pushover gerçekten çok eğlenceli bir zeka oyunu. Oyundaki amacımız yönettiğimiz karınca ile bize sunulan domino taşlarını devirmek. Ama bunun için önce onları düzgün bir şekilde sıralamamız lazım. Aradaki boşlukları bazı taşları taşıyarak dolduruyoruz. En baştaki domino taşını ittirdiğimiz zaman bütün taşların devrilmesi gerek.

Oyunu ilk çalıştırdığımızda karşımıza bir dos ekranı ve bir menü çıkıyor. Bu menüden “VGA ekranı”, “Soundblaster” ve “Klavye”yi seçmemiz gerek. Enter’a basıp devam ettiğimizde ise karşımıza dos oyunlarında pek bulunmayan cinsten bir intro çıkıyor. Oyunun senaryosunu anlamanız bakımından sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim. Zaten böyle güzel bir introyu görüp de izlememenize imkan yok.

Başarılı olup geçtiğimiz her bölümden sonra bize bir numara veriliyor. Bu numara istediğimiz zaman oyuna o bölümden devam edebilmemizi sağlıyor. Bir bakıma oyunu kaydetme diyebiliriz. Buna benzer bir durumu “UGH” adlı oyundan da hatırlıyoruz. Onda da her bölümden sonra bize bir numara verilir, istediğimiz zaman o bölümden devam edebilirdik.

Grafik olarak oyun çok güzel hazırlanmış. Özellikle yönettiğimiz karıncanın hareketleri çok iyi bir şekilde yansıtılmış oyuna. Ama oyun yapısı itibariyle de gerçekten çok sade bir oyun. Yukarıda da anlattığım üzere yapımcılarda bunu fark etmiş olacaklar ki, oyuna başarılı bir intro yaparak bu sadeliği bir nebze olsun unutturmaya çalışmışlar.

Oyunun oynanması çok basit. Karıncamızı yön tuşları ile yönetiyoruz. Herhangi bir domino taşını taşımak için ilk önce taşın önüne gidiyor, spacebar ile aşağı yön tuşuna basarak taşı oradan alıyoruz. Aynı şekilde taşı koyacağımız yere gelip spacebar ve ileri tuşuna aynı anda basarak taşı yerine yerleştiriyoruz. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.